REKLAMA

Uniwersalne i solidne rozsiewacze z Pomotu

Redakcja - Technika
25.07.2016
chat-icon 0

Wysiew nawozów mineralnych, wapna lub innych substancji na polach umożliwiają rozsiewacze uniwersalne. Możemy je podzielić na na zawieszane i przyczepiane.

POMOT
REKLAMA

Wysiew nawozów mineralnych, wapna lub innych substancji na polach umożliwiają rozsiewacze uniwersalne. Możemy je podzielić na na zawieszane i przyczepiane.

Od sposobu łączonia są z ciągnikiem zależy m.in. pojemność zbiornika. Jednym z producentów obcnych na naszym rynku jest firma POMOT z Chojna w województwie zachodniopomorskim. W swojej ofercie mają obecnie 4 Uniwersalne Przyczepiane Rozsiewacze (UPR) (trzy jednoosiowe i jeden dwuosiowy) produkowane na licencji firmy Transpread z Nowej Zelandii, ich ładowność to 4, 7, 10 i 12,5 tony.

Rozsiewacze 4 i 7 ton wyposażone są w łańcuchowy przenośnik podłogowy o szerokości 500 mm. W dwóch większych (10 i 12,5) przenośnik jest szerszy o 230 mm (730 mm). Łańcuchowy przenośnik otrzymuje napęd z koła jednego, a jego prędkość, a tym samym dawkę podawanego nawozu, reguluje trzybiegowa skrzynia biegów.

Rozrzut materiału (nawozu, wapna itp.) następuje poprzez łopatki zamocowane na dwóch blaszanych talerzach rozrzucających. Łopatki talerzy pokryte są tworzywem, zapobiegającym przylepianie się nawozu do talerzy, gwarantującym dokładność rozrzutu i wydłużającym żywotność talerza.

Napęd talerzy jest niezależny, hydrauliczny, sterowany za pomocą zaworu hydrauliczno-mechanicznego montowanego na rozsiewaczu lub za pomocą funkcji LS w ciągniku. Umożliwia on regulację prędkości obrotowej talerzy w zakresie od 10 do 1100 obr./min, którą możemy regulować szerokość rozrzutu.

Szerokości rozsiewu:


– nawozów mineralnych od 10 do 36 metrów


– wapna od 2,5 do 18 metrów


– innych substancji od 2,5 do 40 metrów

Zbiorniki są wykonane są z 3 mm blachy, standardowo lakierowane. Opcjonalnie istnieje możliwość pokrycia zbiornika tworzywem poliuretanowym. Rama jego zrobiona została z kształtownika firmy RUUKKI.

Zasuwa wysypowa jest mechanicznie otwierana z zakresem otwarcia od 0 mm do 300 mm. Umożliwia otwieranie szczeliny wysypowej z dokładnością do 2 mm według 150 stopniowej skali.

Zawór wysiewu granicznego przy prawym silniku umożliwia ograniczenie wysiewu materiału przy 

przejazdach 

granicznych.

Rozsiewacze standardowo wyposażone są w regulowaną mechanicznie stopkę podporową, dwuprzewodowy układ hamulcowy pneumatyczny – z 3-stopniową regulacją siły hamowania, hamulcem ręcznym i instalacją oświetleniową umożliwiającą poruszanie się po drogach publicznych.

WAŻNE!

Jak podaje producent idealnie rozsiewają wszelkie typy materiałów w gospodarstwie rolnym od dawki minimalnej 36 kg/ha do 10.000 kg/ha, zapewniając dokładność rozsiewu i wysoką wydajność prowadzonych prac. Przystosowane są do współpracy ze wszystkimi ciągnikami wyposażonymi w dolny zaczep transportowy typu „hitch” z prędkością do 40 km/h.

(rtr) tl


opracowanie na podstawie POMOT Chojna


chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA