REKLAMA

Rozwój małych gospodarstw – dla kogo wsparcie do 120 tys. złotych


O dofinansowanie w ramach programu wsparcia „Rozwój małych gospodarstw” zainteresowani rolnicy spełniający warunki mogą wnioskować do 24 listopada 2023 roku.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Wsparcie jest realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Beneficjent może uzyskać pomoc w wysokości do 120 tysięcy złotych.

Do 26 listopada zarejestrowano ponad 6,1 tys. wniosków na łączną kwotę wynoszącą 627 mln. zł. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Przypominamy, że z tej formy pomocy mogą skorzystać gospodarze, którzy zajmują się prowadzeniem, miko, małych i średnich przedsiębiorstw. Istotna jest również powierzchnia prowadzonego przez nich gospodarstwa, która nie może przekroczyć 300 hektarów. Kolejny warunek to wielkość ekonomiczna gospodarstwa wynosząca poniżej 25 tysięcy euro. Rolnicy wnioskujący o wsparcie muszą się również wykazać przychód ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości co najmniej 5 tysięcy złotych.

Konieczne jest również przedłożenie biznesplanu w którym będzie ujęta koncepcja mających na celu zwiększenie orientacji rynkowej gospodarstwa.

100 tysięcy złotych to wysokość standardowego wsparcia, ale możliwe jest pozyskania wsparcia wynoszącego nawet 120 tys. złotych – to opcja dostępna dla prowadzących gospodarstwa ekologiczne.

Środki będą wypłacane w dwóch ratach w formie ryczałtu. Pierwsza rata wynosi 80% kwoty, a druga pozostałe 20%. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz gospodarstwo i osobę.

Wsparciem mogą zostać objęte inwestycje, które wspomagają prowadzenie produkcji rolnej oraz przygotowanie do sprzedaży produktów wytwarzanych przez rolnika w jego gospodarstwie. Może to być zakup

Są to między innymi wydatki na wyposażenie budynków, ich budowę, zakup sprzętu komputerowego czy też nowych maszyn.

(rpf) Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


marcin_kujpom 17.11.2023

jak tylko wejdzie wszedzie eko to dopiero sie ludziom lampka zaświeci ze tak wysztstko drogo w sklepach a jedzenie normalne to bedzie bardzo drogie i na pewno pojawia sie jakies zastepcze dziadostwa a ludzie beda to kupowac bo nie beida mieć wyjścia...

0 0
antek 17.11.2023

troche mała ta kwota z agencji

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA