REKLAMA

Grypa ptaków w Afryce: Problemy z dostępnością mięsa drobiowego i jaj


Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków jest utrapieniem na skalę globalną. Z tzw. ptasią grypą zmaga się Europa, Azja i obie Ameryki. Liczba ptaków hodowlanych poddanych likwidacji w skali Świata jest liczona w miliardach i nic nie wskazuje, aby w najbliższym czasie wirus miał całkowicie ustąpić.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Wirus gwałtownie rozprzestrzeniał się między innymi w Republice Południowej Afryki. Sytuacja na tamtejszym rynku stała się bardzo trudna, bowiem zaczęło brakować jaj, optymizmem nie napawają również przewidywania dotyczące dostępności mięsa drobiowego.

Problem z dostępnością jaj i mięsa drobiowego w RPA dotknął również krajów sąsiednich, które po pojawieniu się tam wirusa wydały decyzje zakazujące przywozu produktów drobiarskich z tego kraju, aby chronić własną produkcję drobiarską. Jednak te decyzje nie są wyłącznym powodem słabej podaży. Kraje sąsiadujące z RPA, będącym jednym z największych rynków w Afryce, mają obecnie kłopot z brakiem mięsa drobiowego i jaj. Są zmuszone do poszukiwania nowych partnerów zagranicznych mogących zapełnić tę lukę.

Na przykład w celu zapewnienia wystarczającej ilości dostępnej żywności Mozambik importuje kurczaki z Turcji i Brazylii. Z tych dwóch krajów lokalni producenci w celu zagwarantowania ciągłości procesu produkcyjnego importują również jaja wylęgowe.

(rpf) Źródło: KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA