REKLAMA

Rozwój małych gospodarstw – czas na złożenie wniosku wydłużony do 10 listopada


Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw jest dedykowane jest rolnikom prowadzącym mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. Muszą oni jednak spełnić szereg warunków, w tym ten dotyczący maksymalnej powierzchni gospodarstwa, która nie może przekroczyć 300 hektarów, a jego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym musi wynosić poniżej 25 tys. euro.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Ubiegający się o wsparcie muszą też wykazać przychód ze sprzedaży produktów rolnych, który wynosi co najmniej 5 tys. zł. Należy również przedłożyć biznesplan z koncepcją zmian służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa.

Zainteresowani tym rodzajem wsparcia mają dwa tygodnie więcej czasu na złożenie wniosku, bowiem o dofinansowanie w ramach „Rozwoju małych gospodarstw” będzie się można ubiegać do 10 listopada 2023 roku. Pierwotnie w harmonogramie termin mijał 27 października br.

O pomoc finansową na „Rozwój małych gospodarstw” można się starać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Dotychczas zarejestrowanych zostało ponad 1 tys. wniosków o wsparcie wynoszące łącznie niemal 105 mln zł.

Wsparcie standardowo wynosi 100 tys. złotych, a w przypadku gospodarstw ekologicznych – 120 tys. zł. Środki wypłacane są w formie ryczałtu. Płatność będzie realizowana w dwóch ratach. Najpierw na konto beneficjenta trafi 80 proc. kwoty, a później reszta, czyli 20 proc. Co istotne, pomoc ta w okresie realizacji Planu Strategicznego może być przyznana tylko raz na osobę i gospodarstwo.

- W ramach tej interwencji wspierane są przedsięwzięcia służące prowadzeniu produkcji rolnej i przygotowaniu do sprzedaży wytwarzanych przez rolnika towarów. Co za tym idzie, dofinansowaniem mogą być objęte np. inwestycje w budynki, ich wyposażenie, ale także zakup nowych maszyn i sprzętu – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA