REKLAMA

Samorząd rolniczy wnioskuje o refundację podatku PCC

Samorząd rolniczy wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o umożliwienie przeznaczenia środków de minimis na pokrycie należności z tytułu 2% podatku od czynności cywilno-prawnych zapłaconego przez rolników przy zakupie gruntów rolnych w okresie listopad-grudzień 2018 r.

15 sierpnia 2019 chat-icon0

REKLAMA

Pula środków w ramach pomocy de minimis dla rolników w Polsce wyczerpała się 7 listopada 2018 roku. Od tego dnia wstrzymana została pomoc suszowa dla rolników, których straty w uprawach nie przekroczyły 30 proc. Rolnicy od tego dnia nie mogli skorzystać np. z preferencyjnej ulgi zwolnienia z opłat skarbowych przy zakupie ziemi czy preferencyjnego kredytu na jej zakup. Nie otrzymali również w 2018 roku należnych im dopłat do materiału siewnego pomimo tego, że pula indywidualna dla rolnika nie została przekroczona.

Pomoc de minimis została ponownie uruchomiona po 1 stycznia 2019 roku. Dodatkowo od 14 marca 2019 roku Komisja Europejska zwiększyła limit pomocy dla Polski, zwiększając tym samym pulę pomocy de minimis dla jednego producenta rolnego z 15 000 euro do 20 000 euro w okresie trzech lat podatkowych.

ARiMR od 28 stycznia 2019 wznowiła wydawanie decyzji przyznających jednorazową pomoc finansową rolnikom poszkodowanym przez ubiegłoroczną suszę lub powódź i jej wypłatę. Również od marca 2019 wypłacono zaległą dotację do materiału siewnego należną rolnikom w 2018 roku.

Nie uwzględniono natomiast rolnikom pokrycia preferencyjnej ulgi zwolnienia z opłaty skarbowej przy zakupie ziemi. Rolnicy nie otrzymali zwrotu uiszczonych notariuszom opłat z tytułu 2% podatku od czynności cywilno-prawnych przy zakupie, a w przypadku, gdy notariusz zwolnił rolnika z tego podatku pomimo braku limitu krajowego otrzymują wezwanie do zapłaty tego podatku z rygorem odsetek karnych.

W związku z powyższym Zarząd KRIR wystąpił o pokrycie ze zwiększonej puli de minimis należności z tytułu 2 % podatku od czynności cywilno-prawnych zapłaconego przez rolników przy zakupie gruntów rolnych w okresie listopad - grudzień 2018 roku.

(rpf) jp / Źródło: KRIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Robert Telus: Problemem jest zachęcenie rolników do sprzedaży przy spadających cenach światowych

Redakcja 20 maja 2023 chat-icon1

Wyznacznikiem cen zboża w Europie jest paryska giełda MATIF, a obecnie są one najniższe od trzech lat – dodał minister, przypominając o podjętych ostatnio przez Radę Ministrów decyzjach dotyczących podwyższenia stawek dopłat do sprzedawanego zboża, dodał też, że dopłata do sprzedanej od 15 maja pszenicy osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar, co po przeliczeniu daje około 550 zł dopłaty do tony pszenicy sprzedanej w tym czasie.

Wcześniej proponowane stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 r. wzrosły o około 100 proc. Zmieniono również zapisy, dzięki którym dopłaty niezależnie od wielkości gospodarstwa, przysługują do pierwszych trzystu hektarów. Tak samo rozwiązana została kwestia dopłat do zakupu nawozów. Kolejnym rozwiązaniem wspomnianym przez ministra są niskooprocentowane kredyty dla rolników.

– Nie ma problemu ze zbytem zboża za granicę, czy też z załadunkiem w portach, ale jest

REKLAMA

Kubota M5111 – niepozorna maszyna, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę!

Redakcja - Technika 3 czerwca 2023 chat-icon1

Ciągnik Kubota M5111 to godny następca modeli M8560 i M9960. Umiejętnie łączy wysokie osiągi i wygodne manewrowanie z dbałością o surowe normy emisji spalin.

Jako jedna z nielicznych maszyn wykorzystuje system Common Rail z katalizatorem SCR, dzięki czemu pozwala na pełną optymalizację zużycia paliwa. To dobre rozwiązanie, które może być wykorzystane w technologii rolnictwa precyzyjnego. Ciągnik dysponuje skrzynią biegów z 36 przełożeniami do przodu i do tyłu, co znacznie ułatwia jej obsługę.

Kubota M5111 – czym różni się od poprzednich modeli japońskiego producenta?

Ciągnik Kubota M5111 to maszyna należąca do serii M5001, która powstała, aby zastąpić wysłużone modele M8560 oraz M9960. Wszystkie te maszyny łączy wspólny typ silnika, jednak nowe ciągniki zostały wyposażone w technologie spełniające surowe normy Stage IV Final. Dodatkowym usprawnieniem jest układ SCR, zwiększający absorbcję niebezpiecznych tlenków azotu na w pełni biodegradowalne frakcje azotu i pary wodnej.

REKLAMA