1/3

Jaki agregat uprawowo-siewny wybrać: talerzowy czy zębowy?

Napisał  Paź 10, 2021

Wielu rolników zastanawiając się na wyborem odpowiedniego agregatu ma dylemat, czy spiąć siewnik za agregatem talerzowym, czy też agregatem uprawowym – zębowym.

Atutem brony talerzowej jest większa uniwersalność zastosowań, dobrze radzi sobie też na polach z dużą ilością resztek pożniwnych.

Brona talerzowa świetnie sprawdzi się podczas uprawy pożniwnej jak i upraw uproszczonych, takich jak siew po zabiegach agregatami ścierniskowymi, czy podorywkowymi.

Z kolei agregat talerzowy bywa nawet dwukrotnie cięższy od samej brony, do tego jest od niej dłuższy, to z kolei zwiększa zapotrzebowanie na moc i obliguje do zastosowania ciągnika z mocniejszym podnośnikiem i mocy około 110-120 KM (dla brony o szerokości 3 metrów).

Przy czym brona w glebie poprzez wirujące elementy robocze stawia stosunkowo mały opór i w uciągu wystarczy ciągnik o mocy około 70-80 KM. Rozwiązaniem tego problemu są wały oponowo jezdne dzięki którym maszyna jest pół-zawieszana i nie jest potrzebny duży udźwig.

Minusem przysłowiowej „talerzówki” bywa cena nawet dwukrotnie wyższa od agregatu zębowego, za którym przemawia też mniejsza masa oraz bardziej kompaktowe rozmiary, co w rezultacie powoduje przesunięcie siewnika bliżej traktora i możliwość pracy z ciągnikiem o mocy około 70-80 KM.

Niestety agregat zębowy służy raczej tylko uprawie przedsiewnej i nie jest już tak uniwersalną maszyną jak brona.Gorzej radzi sobie na polach z większą ilością resztek roślin, które pozostają na zębach. Rozwiązaniem tego problemu są zęby proste – jednak takie elementy robocze gorzej spulchniają glebę.

Wybór należy do rolnika, mimo wszystko warto rozważyć posiadanie agregatu uprawowo-siewnego talerzowego, czy też zębowego we własnym gospodarstwie. Zagregowanie go z siewnikiem powoduje idealne przygotowanie podłoża przed samym siewnikiem i lepsze wschody roślin.

(rtr) jm

Udostępnij:

Skomentuj