7,3°C

reklama
Przy zbyciu zwierzęcia już obowiązują formularze jednopodpisowe fot. Paweł Pąk

Przy zbyciu zwierzęcia już obowiązują formularze jednopodpisowe

Napisał  Lut 23, 2021

Od stycznia br. ARiMR nie udostępnia już podmiotom zewnętrznym formularzy dwupodpisowych i przewiduje zastosowanie tylko tzw. jednopodpisowych formularzy. Oznacza to, że podczas jednego zgłoszenia na formularzu nie podpisze się zarówno kupujący i zbywający.

Zmiana została wprowadzona na wniosek Głównego Lekarza Weterynarii. Dotychczas obowiązujący formularz zgłoszeniowy dotyczący przemieszczenia zwierzęcia, zawierający dwa podpisy, zarówno zbywającego jak i nabywającego zwierzę, wykorzystywany był do poważnych nadużyć ze strony podmiotów sprzedających i nabywających zwierzęta gospodarskie, które były trudne do wykrycia. Ponadto, przyczynił się do generowania nieprawidłowości w bazie danych.

Zmiana na zgłoszenia na jednopodpisowe, w opinii Głównego Lekarza Weterynarii, zwiększy szczelność i wiarygodność Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt.

Zastosowanie formularzy jednopodpisowych dodatkowo ma usprawnić proces przekazywania do ARiMR informacji o zdarzeniach dotyczących zwierząt oraz zachęcić większą liczbę użytkowników do korzystania z Portalu lRZPlus, tj. aplikacji internetowej dla posiadaczy zwierząt, dzięki której hodowcy zwierząt mogą składać zgłoszenia zwierzęce dotyczące bydła, owiec, kóz i świń za pośrednictwem sieci Internet, oraz przeglądać informacje zgromadzone na podstawie tych zgłoszeń w systemie IRZ.

(rpf) jp / Źródło: MIR

Udostępnij:

Skomentuj

reklama
reklama