fbpx
Kury minory charakteryzuje bardzo dobra mięsność oraz składanie dużych jaj fot. Adobe Stock

Kury minory - charakterystyka

Napisał  Lip 22, 2022

Drób to najchętniej spożywane mięso w Polsce. Nic więc dziwnego, że hodowla drobiu, a w szczególności kur, stanowi główny element chowu zwierząt w naszym kraju. U polskich hodowców można spotkać różnorodne odmiany kur, jednak bardzo wyróżniają się tutaj minory. Kury te charakteryzują się występowaniem kilku odmian, z których każda ma swoje określone cechy.

Jest to kura uważana za dość powszechną, mają bardzo dobre mięso i znoszą duże jajka. Przy ich hodowli należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Kury minory - opis

Kury minory pochodzą z hiszpańskiej wyspy Minorki. Stamtąd w XVIII wieku trafiły do Wielkiej Brytanii, której mieszkańcy bardzo docenili zalety tych zwierząt. Jest to odmiana bardzo chętnie hodowana również w Niemczech. Najbardziej popularne są minory czarne hiszpańskie. Charakteryzują się czarnym upierzeniem o barwie węgla, z zielonkawym odcieniem. Posiadają niezbyt dużą głowę, którą wieńczy grzebień w kształcie liścia z 4-6 zębami. Pod dziobem posiadają dwa różowe kolczyki. Minory posiadają zaokrągloną klatkę piersiową, potężne skrzydła oraz długą szyję. Ich dziób i pazury są czarne, natomiast oczy mogą być czarne lub brązowe. Oprócz odmiany czarnej hiszpańskiej można jeszcze spotkać białą brytyjską oraz niemieckiego karła.

Kury minory - wydajność

Jedna z najbardziej wydajnych kur hodowlanych są minory. Kury te są hodowane na jajka oraz mięso. Wyjątkiem jest niemiecki karzeł, który, ze względu na niską produktywność, jest przeznaczony jedynie do hodowli dekoracyjnej. Kury z Minorki, w najwyższym momencie rozwoju, osiągają wagę trzech kilogramów. Ich mięso jest bardzo delikatne w smaku, posiada dużo wartości odżywczych i łatwo można je dopasować do każdej diety. Jajka to bardzo ważny element, z jakiego są znane kury minory. Nieśność tych zwierząt osiąga poziom 160-170 jajek w pierwszym roku hodowli, w drugim natomiast jest to 140 jajek. Odmiana karłowata jest w stanie znieść maksymalnie 120 jajek rocznie. Jaja minorów są dosyć duże. Młode kury znoszą jajka o wadze 60 g, natomiast dorosłe zwierzęta dają jajka ważące od 70 do 80 g

Minory - hodowla

Kury z Minorki odznaczają się bardzo wymagającą hodowlą. Kurnik, w którym będą przetrzymywane ptaki, powinien być duży, nie lubią one bowiem ciasnych pomieszczeń. Grzęda powinna być umieszczona na wysokości 75 cm od podłogi. Kury minory bardzo nie lubią zimna, trzeba więc zadbać o odpowiednią izolację pomieszczenia. Zimą ściółka powinna być gruba, aby zapewnić ptactwu ciepło. Ptaki najlepiej znoszą temperaturę od 8 do -10 stopni. W przypadku ostrzejszych mrozów doświadczeni hodowcy zalecają smarowanie wrażliwych miejsc ptaków tłuszczem, co pozwoli uniknąć odmrożeń.

Kury minory - cena

Ze względu na doskonałe mięso oraz duże jajka, kury minory potrafią osiągać wysokie ceny na rynku hodowlanym. Mają na to wpływ również ich duże wymagania dotyczące hodowli. Wiąże się to również z kosztami, jakie musi ponieść hodowca, aby zapewnić minorom jak najlepsze warunki bytowania. W przypadku tych zwierząt warto również zadbać o wysokiej jakości paszę, która jeszcze bardziej poprawi smak oraz jakość mięsa.

Kury minory - podsumowanie

Kury minory to coraz chętniej wybierana odmiana przez hodowców na całym świecie. Dają doskonałe mięso, ich nieśność jest na wysokim poziomie, a jajka charakteryzują się dużym rozmiarem. Kupując te kury, trzeba mieć jednak na uwadze, aby stworzyć im doskonałe warunki. Są to bowiem ptaki wymagające w hodowli, które do prawidłowego rozwoju potrzebują jak najlepszych warunków bytowania.

(rzw)

Udostępnij: