Jak oszczędzać wodę w rolnictwie?
- Woda to jeden z najważniejszych surowców wykorzystywanych w rolnictwie, obecnie sektor ten wykorzystuje aż 70% wody pitnej.
- Niedobór wody grozi suszą rolniczą, która z roku na rok staje się coraz poważniejszym problemem.
- Aby zmniejszyć ryzyko suszy, niezwykle ważne jest racjonalne gospodarowanie wodą w rolnictwie.
- Aby zmniejszyć zużycie wody w rolnictwie, warto korzystać ze specjalnych zabiegów agrotechnicznych.
Jak ograniczyć zużycie wody?
Obecnie znaczna ilość wody trafia do upraw. Szacuje się, że do 2050 roku zapotrzebowanie na żywność wzrośnie o 50%, to z kolei skutkować będzie znacznie większym zużyciem wody w rolnictwie. Jak przekazuje inicjatywa na rzecz Bezpieczeństwa Środowiska i Zasobów Naturalnych, obecnie ponad 70% wody pitnej jest wykorzystywana w rolnictwie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, jak ograniczyć jej zużycie.
Racjonalne wykorzystywanie wody w rolnictwie to konieczność. Według raportu NIK z 2021 roku, aż 40% obszarów rolnych oraz leśnych jest zagrożonych suszą rolniczą w stopniu silnym lub ekstremalnym. Duży wpływ mają na to zmiany klimatyczne, które z roku na rok są coraz bardziej odczuwalne przez polskich rolników. Corocznie pojawiają się liczne problemy związane z brakiem wody, w tym z odnowieniem zasobów wód w glebie oraz braki wody już na początku wiosny, kiedy to większość roślin przechodzi okres wegetacji.
Opłata deszczowa – kogo dotyczy podatek od deszczu
Jak zmniejszyć zużycie wody?
Susza to z pewnością niezwykle poważny problem dla współczesnego rolnictwa. Nie oznacza to jednak, że nie da się z nią skutecznie walczyć. Jak to zrobić? Kluczem jest racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi, które pozwoli na bardziej efektywne zarządzanie tym surowcem w rolnictwie. Przede wszystkim warto zadbać o to, aby gleba była zawsze zadbana. Dzięki temu będzie można zapewnić zwiększoną retencję wodną w glebie, która z kolei pozwoli na maksymalizację zatrzymywania oraz odzyskiwania wody.
Kolejnym sposobem na walkę z suszą rolniczą jest zmiana upraw na takie gatunki oraz odmiany, które mają znacznie mniejsze wymagania pod względem dostępu do wody. Świetnym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie roślin ozimych, które korzystają głównie z wód pozimowych. Drugim rozwiązaniem jest przejście na rośliny, które są bardziej odporne na stres wodny oraz termiczny.
NIK o miliardach litrów wody zmarnowanych na wsiach
Jak nie marnować wody? Najlepsze rozwiązania
Wskazane powyżej rozwiązania to nie jedyne sposoby na skuteczne zarządzanie wodą w rolnictwie. Aby skutecznie radzić sobie z problemem suszy, nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, a do walki może włączyć się tak naprawdę każdy rolnik. Dobrym pomysłem jest dbanie o tzw. małą retencję wodną. Polega ona na gromadzeniu wody na terenie gospodarstw rolnych. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się zachowanie naturalnych bagien, mokradeł, zakładanie oczek wodnych czy stawów.
Ponadto rolnik może korzystać także z wód opadowych czy też tzw. szarej wody (woda bez fekaliów, na przykład z prania czy mycia). Taką wodę można wykorzystać, na przykład do mycia sprzętu rolniczego oraz innych urządzeń znajdujących się w gospodarstwie. Warto również zainstalować w swoim gospodarstwie urządzenia oraz instalacje, które oszczędzają wodę. Aby skutecznie walczyć z suszą, rolnik powinien także zmodernizować meliorację oraz rozważnie korzystać z wód podziemnych.
Jak ograniczyć zużycie wody? Zabiegi agrotechniczne
Zaproponowane rozwiązania to skuteczny sposób na oszczędzanie wody w rolnictwie. Aby jednak jeszcze lepiej poradzić sobie z problemem suszy, warto wykorzystywać specjalne zabiegi agrotechniczne, które znacznie to ułatwią. Warto w tym przypadku szczególną uwagę zwrócić na zabiegi na rzecz zmniejszenia poboru wody przez rośliny. Bardzo duże znaczenie w tej kwestii ma nawożenie fosforem oraz dbanie o odpowiednie pH gleby. Niezwykle ważne jest również odchwaszczanie, które pozwoli pozbyć się konkurencji dla plonów w poborze wody.
Warto także zdecydować się na zabiegi, które ułatwią pobór wody z głębszych warstw ziemi. W tym celu należy regularnie spulchniać nadmiernie zagęszczone warstwy gleby. Zwiększenie retencji wodnej można również poprawić, dbając o ograniczenie parowania wody. W tym celu warto przestrzegać optymalnych terminów oraz gęstości siewu. Rolnik powinien również mieć na uwadze właściwe przygotowanie gruntu oraz używanie najlepszego materiału siewnego.
Spada poziom wód – zagraża nam poważna susza
Jak zmniejszyć zużycie wody — o czym jeszcze należy pamiętać?
Jednym z najważniejszych czynników, który w znacznym stopniu wpływa na zawartość wody w ziemi uprawnej, jest próchnica. Im jest jej więcej, tym lepiej gleba chroni się przed niedoborami wody. Z tego też powodu warto stosować odpowiednie zabiegi agrotechniczne, które w znaczny sposób pozwolą zwiększyć warstwę próchnicy w glebie. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku naturalne oraz organiczne nawożenie, odpowiednia uprawa roli, międzyplony oraz uprawa roślin bobowatych. Wszystkie wymienione powyżej propozycje to najlepszy sposób na to, aby racjonalnie gospodarować wodą i lepiej zabezpieczyć się przed suszą.
Ostatnie dni na złożenie wniosków o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.