REKLAMA

Co dalej z glifosatem w rolnictwie? Czy po 15 grudnia nadal będzie można go stosować?

Redakcja
22.10.2023
chat-icon 0

13 października 2023 roku podczas posiedzenia SCOPAFF (Stały Komitet Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz Sekcja ds. Bezpieczeństwa Toksykologicznego Łańcucha Żywnościowego) dyskutowano na temat odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Obecne zatwierdzenie wygasa 15 grudnia 2023 roku, co oznacza, że w przypadku gdy termin na stosowanie glifosatu nie zostanie wydłużony, to rolnicy mogą zostać pozbawieni głównego narzędzia kontroli zachwaszczenia upraw. Aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce znajduje się 95 środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną.

Podczas posiedzenia nie zdołano jednak uzyskać większości kwalifikowanej i nie podjęto decyzji w tej sprawie.

W ocenie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych KRIR. ze względu na zachowanie zarówno bezpieczeństwa żywnościowego Europy, jak i konkurencyjności gospodarstw europejskich, konieczne jest przedłużenie pozwolenia na stosowanie środków ochrony roślin zawierających glifosat.

- W związku z powyższym zarząd KRIR wystąpił 17 października 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa, Komisarza ds. Rolnictwa UE Janusza Wojciechowskiego oraz Sekretarza Generalnego COPA-COGECA Pekki Pesonena o dalsze działania w celu odnowienia przez KE zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do stosowania w rolnictwie – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Glifosat to substancja czynna mająca bardzo szerokie zastosowanie w uprawach rolnych, sadowniczych, warzywniczych, na łąkach, pastwiskach, również w produkcji roślin ozdobnych.

W ocenie glifosatu ogłoszonej 26 lipca 2023 r. przez EFSA nie zostały zidentyfikowane żadne krytyczne obszary budzące obawy. Dlatego samorząd rolniczy wystąpił o wzięcie pod uwagę interesów rolniczych i podejmowanie działania zmierzającego do odnowienia zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do stosowania w rolnictwie w terminie przed 15 grudnia 2023 roku.

(rup) Źródło: KRIR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA