REKLAMA

Jak zbudować szklarnię na ogrodzie?

Redakcja
22.11.2023
chat-icon 0

Budując szklarnię ogrodową, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego szkieletu oraz pokrycia szklarni. Do budowy samej konstrukcji można wybrać stal, drewno lub aluminium, zaś pokrycie można wykonać z poliwęglanu, szkła lub folii. Bardzo duże znaczenie ma to, gdzie będzie stała szklarnia oraz jaki będzie jej projekt. Coraz popularniejszym trendem staje się również budowa szklarni ze starych okien, co przyczynia się również do generowania mniejszej ilości odpadów.

REKLAMA

Mała szklarnia ogrodowa — wybór odpowiedniej konstrukcji

Jednym z najważniejszych elementów szklarni jest sama konstrukcja, czyli szkielet, do którego zostanie przymocowane pokrycie. Najchętniej wybieranym materiałem w tym przypadku jest drewno. Drewniane szklarnie doskonale komponują się bowiem z klasycznym budownictwem oraz elementami małej architektury, takimi jak altany czy pergole. Należy jednak pamiętać, że materiał ten nie jest zbyt odporny na wilgoć, przez co konieczna będzie jego okresowa konserwacja oraz pielęgnacja.

Innym materiałem, jaki można wykorzystać do budowy konstrukcji szklarni, jest stal. Materiał ten jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także na wilgoć czy inne niekorzystne warunki atmosferyczne. Konstrukcja stalowa jest jednak dosyć masywna, co może okazać się problematyczne w trakcie montażu. Równie dużą popularnością cieszą się lekkie, przenośne stelaże aluminiowe. Jest to najtańsza alternatywa, ponadto nie wymaga użycia fundamentów.

Szklarnia własnej roboty — jakie pokrycie?

Gdy konstrukcja szklarni jest już gotowa, należy zastanowić się, jakie pokrycie będzie najlepsze. Jest to bardzo ważny krok, bowiem wybór odpowiedniego materiału zadecyduje o tym, jakie warunki będą panowały wewnątrz. Poliwęglan jest odporny na przeciążenia, ponadto uszkodzony nie popęka na drobne kawałki. Odizoluje wnętrze od warunków atmosferycznych, a jego lekkość idealnie sprawdzi się w przypadku szklarni mobilnych. Jego największą wadą jest jednak dosyć wysoka cena, a także trudność w usuwaniu zabrudzeń.

Decydując się na szkło hartowane, można mieć pewność, że pokrycie będzie odporne na uszkodzenia oraz wytrzymałe. Należy jednak pamiętać, że szklane ścianki oraz zadaszenie wymagają odpowiednio wytrzymałej konstrukcji nośnej. Z pewnością najtańszym materiałem, z którego można wykonać pokrycie szklarni, jest folia. Jest ona łatwa w montażu, jednak cechuje się niską odpornością na uszkodzenia.

Jak zbudować szklarnię — co należy wziąć pod uwagę?

Budowa szklarni, mimo że nie wydaje się skomplikowanym zadaniem, musi być dobrze przemyślana. Przed wylaniem fundamentów oraz postawieniem konstrukcji należy zastanowić się, gdzie będzie stała szklarnia oraz jak będzie wyglądał jej projekt. W przypadku lokalizacji najlepiej sprawdzi się mocno nasłonecznione miejsce, wolne od drzew czy zabudowań. Dłuższe boki konstrukcji powinny być skierowane na północ oraz południe. Ponadto szklarnia musi znajdować się nie bliżej niż  metr od granicy działki.

Kolejnym ważnym aspektem jest sam projekt szklarni. Szczególnie w Polsce warto zadbać o to, aby szklarnia posiadała przedsionek lub zamykany korytarz, co uchroni rośliny przed mroźnym powietrzem. W szklanych szklarniach, gdzie latem mogą panować bardzo wysokie temperatury, warto pomyśleć o uchylnych oknach oraz matach zacieniających. Do szklarni można doprowadzić również instalację nawadniającą, wentylację czy ogrzewanie.

Mała szklarnia ogrodowa — budowa krok po kroku

Pierwszym krokiem przed budową szklarni jest stworzenie fundamentu. Można wykonać go z bloczków betonowych, kotw czy lanego betonu. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści - zapewni roślinom ochronę przed szkodnikami, a także zapobiegnie zamarzaniu gruntu wewnątrz konstrukcji. Po wylaniu fundamentu przyszedł czas na konstrukcję. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że elementy, czy to metalowe, czy stalowe muszą zostać odpowiednio zaimpregnowane. Nie można także zapomnieć o odpowiednim nachyleniu dachu, co zapewni optymalną ilość światła słonecznego.

Kolejnym krokiem jest położenie pokrycia. Można do tego wykorzystać materiały wymienione powyżej. Aby pokrycie w pełni spełniało swoją funkcję, nie można zapomnieć o odpowiednim uszczelnieniu. Gdy cała konstrukcja jest już gotowa, należy przygotować podłoże. Do tego celu najlepiej wykorzystać glebę bogatą w próchnicę, która zapewni substancje odżywcze dla roślin.

Szklarnia własnej roboty ze starych okien

Ostatnimi czasy niezwykle popularne stały się szklarnie wykonywane ze starych okien. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w połączeniu z drewnianą konstrukcją osadzoną na fundamentach. Należy bowiem pamiętać, że okna są dosyć masywne. Z okien należy również usunąć starą, złuszczoną farbę i ponownie zabezpieczyć je przed wilgocią oraz innymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jednak zdecydowanie największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jest ono ekologiczne. Wykorzystując stare okna, które pozostały na przykład po remoncie, można znacznie ograniczyć ilość produkowanych odpadów i dać materiałom drugie życie.

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA