REKLAMA

Lepszy belgijski Pietrain. Trwają prace hodowlane nad udoskonaleniem rasy świń


Świnia„czteroszynkowa” lub po prostu„worek mięsa”. RasaPietrain cieszyła się niegdyś sporym zainteresowaniem, ale na przestrzeni lat została wyparta przez mieszańce międzyrasowe i linie hybrydowe, które charakteryzują się mniejszymi wymaganiami żywieniowymi oraz większymi zdolnościami adaptacyjnymi.

fot. Fotolia.com
REKLAMA

Świnia „czteroszynkowa” lub po prostu „worek mięsa”. Rasa Pietrain cieszyła się niegdyś sporym zainteresowaniem, ale na przestrzeni lat została wyparta przez mieszańce międzyrasowe i linie hybrydowe, które charakteryzują się mniejszymi wymaganiami żywieniowymi oraz większymi zdolnościami adaptacyjnymi.

Rasa Pietrain została wyhodowana w Belgii, a jej nazwa podchodzi od miejscowości Pietrain mieszczącej się w centralnej części kraju, gdzie wyhodowano pierwsze osobniki. Świnie te wyróżniają się łaciatym umaszczeniem - ciemne i białe łaty rozmieszczone są nieregularnie, na których często można zauważyć także rude owłosienie.

Charakterystyczną cechą Pietrain jest bardzo dobra wydajność rzeźna. Są to świnie typowo mięsne, które charakteryzują się bardzo dobrą budową ciała i umięśnieniem - szczególnie łopatek i szynek. Na bardzo dobrą wydajność rzeźną wpływa również cienka warstwa słoniny oraz bardzo mały stopień otłuszczenia.

Zwierzęta wyróżniają się również bardzo dobrym wykorzystaniem paszy i wysokimi przyrostami w okresie młodości. Wraz z osiągnięciem masy ciała oscylującej w okolicach 70 kilogramów, przyrosty stają się jednak wolniejsze z jednoczesnym pogorszeniem się wykorzystywania paszy.

Duże wymagania żywieniowe sprawiają, że świnie tej rasy wymagają dobrze zbilansowanej paszy. Ponadto Pietrain jest dość wrażliwe na czynniki środowiskowe oraz przede wszystkim na stres. Aktualnie ciężko jest znaleźć w Polsce gospodarstwa, które specjalizowałyby się w hodowli czystej rasy Pietrain.

Jednym z hodowców jest Krzysztof Pietrzak z Niedrzwicy Kościelnej w województwie lubelskim, który do dnia dzisiejszego zajmuje się hodowlą zarodową Pietrain i nie ukrywa, że w przeszłości zainteresowanie świniami tej rasy było większe.

– W przeszłości wielu rolników interesowało się tą rasą i chciało utrzymywać ją w swoich gospodarstwach. Nie wszyscy mieli jednak świadomość, że Pietrain jest rasą typową mięsną, która wymaga dużej ilości białka w paszy, aby osiągnąć wysokie tempo wzrostu i odpowiednią budowę – uważa Pietrzak.

– Nie każdy wiedział o tej zależności, a to powodowało pewne rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami, a osiągniętymi rezultatami – dodaje hodowca.

Pietrain jest typowym przykładem rasy ojcowskiej, która świetnie nadaje się do tworzenia knurów mieszańcowych - przede wszystkim z rasą Duroc oraz (rzadziej) z  Hampshire. Tego typu krzyżówki oraz osobniki czystorasowe świetnie sprawdzają się w kojarzeniu z lochami ras białych - WBP, PBZ oraz mieszańcami F1. 

Krzyżowanie towarowe, którego celem jest uzyskanie mieszańców przeznaczonych do tuczu, pozwala w pełni wykorzystać zjawisko heterozji. Tego typu osobniki charakteryzują się mniejszymi wymaganiami środowiskowymi, lepszym wykorzystaniem paszy i większą odpornością.

Niewykluczone jednak, że w najbliższej perspektywie czasowej popularna niegdyś rasa wróci do łask. W 2015 roku belgijska firma BelPi, która specjalizuje się w hodowli Pietrain, rozpoczęła pracę nad udoskonaleniem gatunku, którego tradycja sięga 1919 roku. Hasło przewodnie projektu brzmi: lepszy belgijski Pietrain.

Program hodowlany BelPi działa w oparciu o najnowocześniejszą międzynarodową technologię hodowlaną. W tym procesie bardzo ważne jest zbieranie poprawnych i wiarygodnych danych. Oprócz pomiarów takich cech jak witalność, tempo wzrostu, wykorzystanie paszy, w laboratoriach prowadzone są badania DNA - między innymi pod kątem eliminacji genotypu stresu, który na przestrzeni lat i tak został bardzo mocno ograniczony.

– Wydaje mi się, że sprawa genotypu stresu jest w tym momencie bardziej mitem niż faktem. Z tego co wiem, już w latach 90 Szwedzi prowadzili prace nad rasą Pietrain w zakresie eliminacji genu stresu, a osiągnięte wyniki były naprawdę bardzo dobre. Już teraz można powiedzieć, że rasa ta jest praktycznie wolna od tego nieporządnego genu – twierdzi Pietrzak.

W przeszłości podejmowano już szereg badań dotyczących Pietrain, ale wydaje się, że teraz szanse i możliwości są większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Po wyselekcjonowaniu osobników do prac hodowlanych, w 2016 roku rozpoczęto badania ich potomstwa. Dzięki indywidualnej rejestracji możliwe jest wyselekcjonowanie możliwe najlepszych genetycznie zwierząt do dalszych badań. Program hodowlany BelPi został opracowany tak, aby możliwie przyśpieszyć postęp genetyczny. Próbki DNA wszystkich zwierząt biorących udział w programie hodowlanym są gromadzone i stanowią podstawę do selekcji genomowej.

Nowa technologia sprawia, że ocena wartości hodowlanej zwierzęcia pod kątem pożądanych cech możliwa jest zaraz po urodzeniu, co znacznie przyśpiesza proces badawczy. Wszystko to po to, aby nadać rasie nowe tchnienie i dostosować ją do aktualnych potrzeb rynkowych.

(rzw) Krzysztof Przepióra


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA