REKLAMA

Groźna choroba przeżuwaczy – czym jest wirus Schmallenberga?

Redakcja - Zwierzęta
08.01.2018
chat-icon 0

Pobranie próbek mleka wszkockich mleczarniach potwierdziło, że wirusSchmallenberga był aktywny jesienią 2017 roku w gospodarstwach w okolicach Dumfries i Galloway.

ⓒ Pavel Losevsky - Fotolia.com
REKLAMA

Pobranie próbek mleka w szkockich mleczarniach potwierdziło, że wirus Schmallenberga był aktywny jesienią 2017 roku w gospodarstwach w okolicach Dumfries i Galloway.

Łącznie występowanie choroby stwierdzono w tym okresie w 10 gospodarstwach - w czterech na samym początku badań i kolejnych sześciu w październiku i w listopadzie minionego roku.

Czym jest wirus Schmallenberga i dlaczego sieje on strach wśród hodowców bydła?

W 2011 roku (w lecie oraz wczesną jesienią), na terytorium Holandii i Niemiec, w gospodarstwach zajmujących się hodowlą bydła mlecznego, stwierdzono spadek produkcji mleka. U zwierząt zaobserwowano takie objawy jak biegunka i gorączka, które utrzymywały się przez kilka dni, a następnie ustępowały.  Ich stopień nasilenia nie był zbyt mocny.

Czynnik zakaźny zidentyfikowano w listopadzie 2011 roku w Niemczech - był to wirus, któremu nadano nazwę wirusa Schmallenberga (SBV).

SBV jest chorobą, która dotyczy przede wszystkim przeżuwaczy - bydła, owiec i kóz i szczególnie niebezpieczna jest, jeżeli do zakażenia nim dojdzie u zwierząt w okresie ciąży. Wówczas infekcja atakuje płód, który jest o wiele bardziej wrażliwy na jego ingerencję, co sprawia, że młode osobniki przychodzą na świat z charakterystycznymi wadami rozwojowymi, takimi jak wodogłowie czy zesztywnienie stawów.

Wirus przenoszony jest na inne zwierzęta przez wektory - owady latające z rodzaju Culicoides (kuczmany) oraz poprzez łożysko. Pozostałe drogi przenoszenia nie odgrywają istotnej roli w rozprzestrzenianiu się choroby.

Typowe objawy wirusa Schmallenberga:

- u bydła najczęściej objawia się gorączką, która prowadzi do zmniejszonej mleczności, braku apetytu i biegunki,


- dorosłe owce i kozy na ogół nie wykazują oznak choroby klinicznej,


- nowonarodzone zwierzęta mogą urodzić się żywe lub martwe i zniekształcone,


- wygięte kończyny, uszkodzone stawy, uszkodzenia mózgu i kręgosłupa to typowe objawy występujące u nowonarodzonych osobników,


- kiedy na świat przychodzi kilka osobników np. jagniąt, choroba może wpływać tylko na jedno jagnię.

Dotychczas nie są znane skuteczne metody zapobiegania i zwalczania wirusa. Podejmowane są próby ochrony zwierząt poprzez nie dopuszczanie do kontaktu z owadami oraz zawalczanie wektorów w okresie ich największej aktywności.

(rzw) KP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA