REKLAMA

Naturalne sposoby na mszyce w ogrodzie

Redakcja
20.12.2023
chat-icon 0

Mszyce to jedne z najczęściej występujących szkodników, które możemy spotkać w naszym ogrodzie, sadzie czy na polu uprawnym. Atakują one bowiem kwiaty, drzewa i krzewy owocowe, a także takie rośliny, jak chociażby sałata, buraki czy marchew. Ich obecność poważnie zagraża jakości i zdrowiu plonu, a tym samym obniża zyski z upraw. Na szczęście istnieją domowe sposoby na mszyce, które warto zastosować w przypadku mniejszych upraw, a także wówczas, gdy problem nie jest bardzo poważny.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Jak mszyce szkodzą naszym uprawom?

Obecność mszyc w ogrodzie czy na polu uprawnym jest wysoce niepożądana. Szkodnik ten wysysa sok z roślin, osłabiając je oraz przyczyniając się do zahamowania ich rozwoju. Skutki ich żerowania zaobserwować można również w przypadku korzeni – w wielu przypadkach ulegną one zniekształceniu. Mszyce mogą więc spowodować, że nasze rośliny przestaną kwitnąć oraz owocować, a co więcej spadnie ich odporność na stres środowiskowy. Istotnym zagrożeniem jest również to, że wspomniane szkodniki mogą przenosić choroby. Bardzo często można zaobserwować, że rośliny przez nie zaatakowane wykazują większą podatność na choroby grzybowe.

Na jakich roślinach żerują mszyce i co warto wiedzieć o tych szkodnikach?

W Polsce występuje nawet 700 rodzajów mszyc – w ogrodzie i na polu uprawnym spotkamy je przede wszystkim wiosną i latem, natomiast rośliny uprawiane w szklarniach są zagrożone ich atakiem przez cały rok. Są to owady roślinożerne i choć mają swoje preferencje, tak naprawdę mogą żywić się większością roślin. Wśród warzyw obarczonych największym ryzykiem należy wymienić fasolę, sałatę, marchew, bób, buraki, a także rośliny kapustne. Warto mieć na względzie, że mszyce są zdolne do bardzo szybkiego rozmnażania, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać stan upraw, a w razie takiej konieczności od razu wdrożyć odpowiednie środki zaradcze.

Domowe sposoby na mszyce – jak poradzić sobie z tymi szkodnikami?

W przypadku zaobserwowania obecności tych szkodników w ogrodzie, dobrym pomysłem będzie przygotowanie oprysku na mszyce. Można go wykonać na przykład z octu winnego bądź jabłkowego, zmieszanego w proporcji 1 do 10 z wodą. Przy sporządzaniu tego preparatu należy pamiętać o odpowiedniej kolejności dodawania składników – ze względów bezpieczeństwa powinno się wlewać ocet do wody, a nie odwrotnie. W roli oprysku na mszyce dobrze sprawdzą się ponadto wywary z czosnku oraz cebuli. W pierwszym przypadku przygotowujemy 10 litrów wody w temperaturze pokojowej i 20 gramów czosnku. Miksturę przechowujemy przez dobę w ciepłym pomieszczeniu, a po tym czasie łączymy z wodą w stosunku 1 do 1. Przygotowanie oprysku na mszyce z cebuli będzie natomiast wymagało gotowania – taką samą ilość wody podgrzewamy razem z 70 gramami cebuli przez pół godziny.

Ziołowy oprysk na mszyce – jak go przygotować?

Jeśli zależy nam na wykorzystaniu domowego sposobu na mszyce, możemy również postawić na oprysk przygotowany z ziół. Do tego celu sprawdzi się na przykład pokrzywa, z której przygotujemy wywar bądź gnojówkę. To chętnie wykorzystywany sposób ze względu na to, że taki środek na mszyce zapobiega również atakowi ze strony mączniaka czy przędziorki.

Domowy sposób na mszyce w postaci wywaru z pokrzywy ma postać oprysku. W celu jego przygotowania należy kilogram tej rośliny pozostawić w 10 litrach chłodnej wody na 24 godziny. Jeżeli zaś planujemy wykorzystanie gnojówki, na każdy litr wody powinien przypadać kilogram pokrzywy. Taki roztwór powinien leżakować w chłodnym miejscu przez około 2 tygodnie. Oprysk na mszyce możemy przeprowadzić wówczas, gdy ustanie proces fermentowania. Gnojówkę należy połączyć z wodą w stosunku 1 do 20. Warto wiedzieć, że roślinny środek na mszyce przygotujemy nie tylko z pokrzywy, ale również z rumianku, wrotyczu czy mniszka lekarskiego.

Co na mszyce? Łatwe do wykonania opryski z domowej chemii gospodarczej

Soda oczyszczona to niezastąpiony produkt w wielu przypadkach – również wówczas, kiedy zastanawiamy się, jaki środek na mszyce zastosować, jeśli chcemy zareagować na ich atak jak najszybciej, a nie mamy pod ręką specjalistycznych preparatów. Wystarczy, że przygotujemy roztwór sody z wodą – na 2 litry powinna przypadać 1 łyżeczka. Alternatywnie – i również ze świetnym rezultatem – możemy wykorzystać szare mydło. Na 10 litrów ciepłej wody należy zetrzeć około 200 gramów produktu. Tak przygotowany środek na mszyce należy pozostawić do ostygnięcia.

Najskuteczniejszy preparat na mszyce – co zrobić, kiedy domowe sposoby zawiodą?

Choć domowe sposoby na mszyce wykazują się dużą skutecznością, mogą nie być wystarczające w przypadku obecności dużej ilości szkodników. Wówczas warto sięgnąć po zaufany środek chemiczny, który będzie działał zarówno kontaktowo, jak i żołądkowo – właśnie takim atutem powinien się wyróżniać najskuteczniejszy preparat na mszyce.

W ramach profilaktyki rośliny szczególnie narażone na atak mszyc możemy sadzić w pobliżu szałwii, majeranku, kolendry, mięty czy lawendy – ich zapach skutecznie odstrasza te uporczywe szkodniki.

(rw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA