REKLAMA

ARiMR ruszyła z wypłatą pomocy do mokrej kukurydzy

Redakcja
11.12.2023
Lubię to
Lubię to
1
Super
Super
3
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 1

O tę formę dofinansowania, wypłacanego wyłącznie w formule pomocy publicznej, mogły się ubiegać podmioty, które prowadziły skup kukurydzy lub zajmowały się obrotem nią, które między 15 września a 31 grudnia 2022 r. nabyły od rolników mokre ziarno tej rośliny i w wyniku braku stabilizacji na rynku przez wojnę na Ukrainie poniosły dodatkowe koszty.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Pierwsze środki w wysokości 51,4 mln zł. trafiły do rolników 11 grudnia 2023 roku. Otrzymało je 204 beneficjentów. Łącznie w zakończonym 30 października naborze, wnioski złożyło 857 podmiotów.

Ze względu na fakt, że kwota wynikająca z dokumentów przekroczyła limit środków przeznaczonych na ten typ wsparcia, zastosowano współczynnik korygujący, który wynosi 0,55. Oznacza to, że stawka pomocy do 1 tony tzw. mokrej kukurydzy wynosi 110 złotych.

Wnioski były przyjmowane przez biura powiatowe Agencji. Dokumenty można było dostarczyć osobiście do placówki, wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej, za pośrednictwem platformy ePUAP lub skorzystać z usługi mObywatel na stronie gov.pl.

- Wysokość wsparcia stanowi wynik mnożenia stawki pomocy i liczby ton mokrej kukurydzy nabytej między 15 września a 31 grudnia 2022 r. Nie może jednak przekroczyć iloczynu liczby ton wysuszonego ziarna kukurydzy sprzedanego po 15 marca 2023 r. i współczynnika 1,25. Obliczona w ten sposób kwota pomocy, wynikająca ze złożonych wniosków przekroczyła budżet na ten cel, który wynosi 240 mln zł. W związku z tym zastosowany został współczynnik korygujący - 0,55. Po jego zastosowaniu stawka pomocy do 1 tony tzw. mokrej kukurydzy to 110 zł. – wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

(rpf) Źródło: ARiMR

Lubię to
Lubię to
1
Super
Super
3
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


kukunamuniu 14.12.2023

doplaty wyplaty przeplaty cala ta cholerna unia .... i jeszcze Ukraine teraz w to pchają

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA