fbpx
Ukraiński eksport drobiu wstrzymany przez wojnę fot. Adobe Stock

Ukraiński eksport drobiu wstrzymany przez wojnę

Napisał  Mar 06, 2022

Przedsiębiorstwo MHP będące największym ukraińskim producentem i eksporterem mięsa drobiowego, poinformowało, obecnie z terenu Ukrainy nie ma możliwości jakiegokolwiej wywozu zagranicznego. Wojna na Ukrainie to niszczycielska siła również dla gospodarski naszego wschodniego sąsiada.

Barbarzyński atak Rosji na Ukrainę to ogromne straty wśród żołnierzy po obu stronach, dramat dotyka również miejscową ludność, bowiem rosyjski agresor za nic ma ludzkie życie atakując cele cywilne, gwałcąc i grabiąc - niestety nie jet to opis sytuacji z II Wojny Światowej a z Ukrainy w marcu 2022 roku.

Cała Ukraińska gospodarka cierpi na inwazji, a sektorem bardzo ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego kraju i zarazem silnie dotkniętym rosyjską agresją jest produkcja drobiu. Przykładem jest MHP (Mironivsky Hliboproduct) największy ukraiński producent i eksporter mięsa drobiowego (największy importer drobiu z Ukrainy do UE), który z dnia na dzień przerwał dostawy. MHP odpowiada za większość ze 162 tysięcy ton ukraińskiego eksportu drobiu do Unii Europejskiej.

W oficijalnym komunikacie giełdowym oraz na stronie internetowej przedsiębiorstwo MHP informuje, że wysiłki przedsiębiorstwa będą się obecnie koncentrować w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie swoich pracowników, a w drugiej na produkcji i dostawach na rynek wewnętrzny.

Ze względu między innymi na nieakceptowalne zachowanie rosyjskich „żołnierzy” samo zaopatrzenie na rynku wewnętrznym jest również wielkim wyzwaniem logistycznym. Czyhają różnego typu zagrożenia na drogach, gdzie ostrzeliwane są nawet samochody z żywnością. Z oświadczenia MHP wynika, że przedsiębiorstwo będzie bezpłatnie dostarczało żywność dla obrońców Ukrainy, szpitali oraz społeczności znajdujących się w szczególnie trudnych warunkach.

Komunikat MHP to również wieści o bardzo dużych stratach. Po napaści rosyjskiej na Ukrainę bardzo gwałtownie zareagował kurs akcji przedsiębiorstwa, na giełdzie w Londynie spadek wyniósł aż 45 procent – z 6,64 (wycena z 17 lutego 2022 roku) do 3,60 USD w dniu 1 marca 2022 roku.

- Dramat naszych przyjaciół pracujących w ukraińskim drobiarstwie jest bezprecedensowy. Traci nie tylko MHP, jedna z największych europejskich firm drobiarskich, ale załamuje się z dnia na dzień cały ukraiński eksport, na którego sukces nasi sąsiedzi pracowali latami. Z podziwem przyglądamy się heroicznym decyzjom zarządu MHP, który wykazuje nie tylko dbałość o jakże skomplikowane zabezpieczanie interesów przedsiębiorstwa, ale zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz bezinteresownie wspiera walczące społeczeństwo ukraińskie – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

Jak informuje KIPDiP, MHP wytworzyło w 2021 roku 754,4 tys. ton mięsa brojlerów kurzych, co oznacza wzrost produkcji o 3 proc. w porównaniu do 2020 roku (731,3 tys. ton). Sprzedaż ogółem mięsa kurcząt rzeźnych w minionym roku była wyższa o 1 proc. niż rok wcześniej i wyniosła 704,0 tys. ton (2020: 699,926 tys. ton). Sprzedaż na rynku wewnętrznym spadła w 2021 roku o 11 proc. (porównując rok do roku) osiągając wolumen 288,831 tys. ton (2020: 324,285 tys. ton).

Częściowo stało się tak z powodu zmniejszonej sprzedaży mięsa mrożonego. Z kolei popyt eksportowy na ukraińskie kurczaki wzrósł. Sprzedaż zagraniczna  w 2021 roku wzrosła o 8 proc. do poziomu 402,388 tys. ton (2020: 373,734 tys. ton). W efekcie, udział eksportu w sprzedaży ogółem przedsiębiorstwa zwiększył się o 3 punkty procentowe, z 54 proc. do 57 proc. Struktura geograficzna sprzedaży eksportowej wraz z procentowym udziałem poszczególnych regionów w 2021 roku: MENA 39%, CIS 23%, Afryka 15%, Unia Europejska 21%, pozostałe regiony 2%.

(rpf) kp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!