fbpx
Wydrukuj tę stronę
Ptasia grypa: Na fermie w USA zutylizowano niemal milion kur niosek fot. Adobe Stock

Ptasia grypa: Na fermie w USA zutylizowano niemal milion kur niosek

Napisał  Mar 16, 2022

Od połowy lutego 2022 roku na terenie Stanów Zjednoczonych występuje wysoce zakaźny i smiertelny dla drobiu wirus grypy ptaków (HPAI). Kolejne stany informują o potwierdzonych przypadkach i wydaje się, że kwestią czasu jest obecność wirusa na całym terenie USA.

Drobiarskie zagłębie Stanów Zjednoczonych to przede wszystkim stan Iowa. Obawy rosną wraz z kolejnymi identyfikowanymi przypadkami, takimi jak pierwszy w stanie Iowa na komercyjnej fermie drobiu (50,0 tys. indyków) zlokalizowanej w północno - zachodniej części stanu.

- Drugie ognisko w zagłębiu drobiarskim potwierdzono 11 marca na fermie kur niosek w hrabstwie Taylor w południowo - zachodniej części stanu Iowa. Zakażone stado liczyło blisko 920 tysięcy kur niosek. Urzędnicy USDA uważają, że grypa ptaków szybko rozprzestrzenia się we wschodniej części kraju. Iowa jest największym stanem produkującym jaja konsumpcyjne w kraju. W 2021 roku w stanie Iowa wyprodukowano prawie 15 miliardów jaj – informuje w komunikacie prasowym Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP).

W stanie Iowa pogłowie wynosi 58 milionów kur, ten stan jest też siódmym największym producentem indyków w Stanach Zjednoczonych (12 milionów indyków utrzymywanych rocznie).

W 2015 roku epizoocja grypy ptaków w stanie Iowa spowodowała zabicie około 30 milionów sztuk drobiu w gospodarstwach komercyjnych. Amerykanie obawiają się, że jeśli dojdzie do niekontrolowanego rozprzestrzeniania wirusa w ważnych obszarach produkcyjnych drobiu, ceny jaj konsumpcyjnych i mięsa drobiowego mogą zareagować gwałtownymi wzrostami w Stanach Zjednoczonych.

(rpf) kp / Źródło: KIPDiP

Udostępnij: