fbpx
Opieka nad szczeniakiem - jak wprowadzić do domu nowego psa? fot. Mia Anderson / materiały promocyjne

Opieka nad szczeniakiem - jak wprowadzić do domu nowego psa?

Napisał  Wrz 20, 2022

Adopcja lub kupno szczeniaka to poważna decyzja, która rzutuje na dalsze życie i domowników i samego czworonoga. Zawsze powinna być dobrze przemyślana, a dom i domownicy odpowiednio przygotowani. / materiał promocyjny

Pierwsze dni w nowym otoczeniu i z nowymi ludźmi wkoło to dla młodego zwierzęcia duży stres. Pomagamy dobrać najlepszą wyprawkę dla szczeniaka, a także zdradzamy jak przygotować pomieszczenia pod potrzeby i zachowania na każdy etap rozwoju szczeniąt.

Opieka nad szczeniakiem w pierwszych tygodniach jego pobytu w nowym domu

Jak już wspomnieliśmy, nowe miejsce i twarze mogą zestresować szczeniaka. Najlepiej byłoby, jakby pies przybył do nowego miejsca z rzeczami nasiąkniętymi zapachem dotychczasowego miejsca. Da mu to poczucie bezpieczeństwa i posiadania czegoś znajomego. Istotne jest również zapewnienie karmy dla psa, którą wcześniej dostawał. Proces przestawiania psa na inną karmę powinien odbyć się już po socjalizacji z nowym miejscem, ponieważ stres może potęgować problemy gastryczne psa - a zmiana karmy tylko nasili tę reakcję.

Szczeniak musi mieć spokój i zapewnioną wyprawkę. Dom należy przygotować tak, aby był dla psa w pełni bezpieczny. Wszystkie kable, przewody, ostre narzędzia, chemikalia oraz toksyczne rośliny trzeba usunąć lub dać w miejscu niedostępnym dla malucha. Należy pamiętać, że młode psy bardzo chętnie wszystko biorą w pysk, a wymiana uzębienia jeszcze bardziej potęguje chęć gryzienia. Warto przykryć wszystkie dziury czy miejsca, gdzie zwierzak może wejść i mieć problem z wyjściem czy zaklinowaniem się.

Wyprawka dla szczeniaka

Jeszcze przed pojawieniem się młodych psów należy zakupić dostosowaną karmę dla psa, legowisko, zabawki i gryzaki. Konieczny będzie transporter do przewożenia szczeniaka, np. do weterynarza. Szczeniaka należy wyposażyć też w kosmetyki przeznaczone do jego wieku, aby pierwsza kąpiel była tylko przyjemnością. W domu nie może zabraknąć misek na karmę dla psa i wodę. Pies musi mieć zawsze do nich dostęp. Wybierz też szelki lub obrożę i mocną smycz dla swojego psa. Akcesoria te dobieraj specjalnie pod wymiary swojego pupila. Wszystkie z potrzebnych produktów możesz znaleźć w jednym sklepie zoologicznym, największe wybór jest zawsze w internetowym sklepie, gdzie jednym kliknięciem można wszystkie produkty mieć dostarczone pod same drzwi!

Wybierając karmę dla psa, pamiętaj, że w pierwszych etapach życia psa karmimy go produktami dedykowanymi dla szczeniąt.

Decydując się na pierwsze szczenię musisz rozważyć wprowadzenie do mieszkania klatki kenelowej, która służyć będzie psu jako swego rodzaju azyl. Konieczne jest wcześniejsze przyzwyczajanie psa do klatki i sprawdzanie jego reakcji na tego typu gadżet.

Opieka nad szczeniakiem - wychowanie i socjalizacja

Wychowanie szczeniaka należy rozpocząć już od pierwszych dni w nowym domu. W mieszkaniu należy mieć miejsce na maty dla szczeniąt, które są niezbędne, aby nauczyć psa czystości. W pierwszych tygodniach życia, szczenięta nie są jeszcze w stanie w pełni kontrolować odruchów fizjologicznych i mogą nie zdążyć poinformować o chęci załatwienia się. W takich sytuacjach maty mogą okazać się wybawieniem dla czystości domu.

Nagradzanie psa za każde dobre zachowanie jest najlepszą metodą tresury. Nie krzycz na szczeniaka, nie karć go. Niejeden sklep zoologiczny oferuje klikery, które świetnie sprawdzają się w procesie nauki. Dodatkową zachętą będzie ulubiona karma dla psa podawana po treningu lub w trakcie - jako smaczek. Oprócz nauki załatwiania się, należy wprowadzić szkolenie z podstawowych komend – siad, zostań, podaj łapę, leżeć.

W trakcie pierwszych miesięcy życia kształtuje się podejście szczeniaka do wszystkich elementów życia. Złe wspomnienia mogą wpłynąć negatywnie na dalsze etapy dorastania i wywołać niechciane zachowania. Dlatego tak ważna jest socjalizacja szczeniąt. Polega ona na zapoznawaniu psa z hałasami, przedmiotami, ruchem ulicznym, rzeczami w domu i na dworze - wszystkim tym, z czym teoretycznie młody pies będzie miał kontakt z przyszłości. Proces adaptacji należy przeprowadzać na spokojnie i nagradzać psa za każdą spokojną reakcję lub brak reakcji (np. przy przejeżdżających rowerzystach, autach czy przechodzących obok psach). Przydatne będą do tego akcesoria treningowe, które oferuje sklep zoologiczny.

Szczeniak powinien być zapoznawany z każdym rodzajem bodźców, a także - wbrew strachu opiekunów - być pozostawiany sam w domu. Pozwoli mu to na zrozumienie, że samotność nie musi oznaczać niczego złego, bez takiej lekcji, szczeniak może w przyszłości doświadczać lęku separacyjnego. Pozostawianie młodego psa samego, powinno odbywać się jednak stopniowo, co dzień wydłużając ten czas.

W wychowywaniu szczeniaka najważniejsza jest konsekwencja i regularność, a Ty musisz zaopatrzyć się w dużą ilość cierpliwości.

(rw) materiał promocyjny

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!