REKLAMA

Robert Telus: Problemem jest zachęcenie rolników do sprzedaży przy spadających cenach światowych

Redakcja
20.05.2023
chat-icon 1

Szef resortu rolnictwa stwierdził, że nie ma problemu ze zbytem zboża za granicę, czy też z załadunkiem w portach, ale jest problem ze sprzedażą przez rolników.

fot. MRiRW
REKLAMA

Wyznacznikiem cen zboża w Europie jest paryska giełda MATIF, a obecnie są one najniższe od trzech lat – dodał minister, przypominając o podjętych ostatnio przez Radę Ministrów decyzjach dotyczących podwyższenia stawek dopłat do sprzedawanego zboża, dodał też, że dopłata do sprzedanej od 15 maja pszenicy osiągnęła historyczny poziom 3025 zł na hektar, co po przeliczeniu daje około 550 zł dopłaty do tony pszenicy sprzedanej w tym czasie.

Wcześniej proponowane stawki dopłat do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 r. wzrosły o około 100 proc. Zmieniono również zapisy, dzięki którym dopłaty niezależnie od wielkości gospodarstwa, przysługują do pierwszych trzystu hektarów. Tak samo rozwiązana została kwestia dopłat do zakupu nawozów. Kolejnym rozwiązaniem wspomnianym przez ministra są niskooprocentowane kredyty dla rolników.

– Nie ma problemu ze zbytem zboża za granicę, czy też z załadunkiem w portach, ale jest problem ze sprzedażą przez rolników – powiedział minister podczas wizyty w Nowych Proboszczewicach koło Płocka, gdzie znajdują się magazyny Elewarru, dodając, że trudno zachęcić rolników do sprzedaży przy spadających cenach zbóż na rynkach światowych.

Mimo tej niekorzystnej dla rolników sytuacji obserwowany jest wzrost ruchu w skupach, a jak poinformował minister Robert Telus, rolnicy sprzedali już około 40 procent zboża. Szacunki wkazują, że w polskich gospodarstwach pozostało jeszcze od około 2 do 2,5 mln ton zboża.

Dopłata do tony pszenicy to 550 zł

Podczas wystąpienia dla mediów, minister zachęcał rolników do upłynnienia swoich zapasów przed kolejnymi żniwami i zwracał uwagę, że około 550 zł do tony pszenicy jest rekordowo wysoka dopłatą.

Z kolei prezes Elewarru Hubert Grzegorczyk poinformował, że firma nie przerywa skupu zbóż, a posiadane zboże już eksportuje za granicę. Dodał też, że spółka modernizuje swoje magazyny, a obecnie trwa ich rozbudowa w Braniewie.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi wspomniał, że 19 maja 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał dwie ustawy, jedna z nich dotyczy zwiększenia zwrotu stawki akcyzy zawartej w paliwie rolniczym do 2 zł, a druga ułatwień w budowie silosów i magazynów.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


robert 20.05.2023

jeszcze za chwile będa kazać oddawać te dotacje bo przecież na całym swiecie tanieje to juz sie nie nalezy

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA