REKLAMA

Rozrzutnik obornika niezbędny prawie w każdym gospodarstwie

Redakcja - Technika
22.07.2016
chat-icon 0

Po zbiorze ziarna zbóż i słomy na wiele pól przed wykonaniem zespołu uprawek pożniwnych nawożony jest obornik.

SIPMA S.A.
REKLAMA

Po zbiorze ziarna zbóż i słomy na wiele pól przed wykonaniem zespołu uprawek pożniwnych nawożony jest obornik.

Okres pożniwny to jeden z najbardziej optymalnych terminów stosowania naturalnych nawozów organicznych. Zapewnia on wystarczająco długi termin na rozłożenie się substancji organicznej w glebie oraz zapewnia roślinie następczej efektywne jego działanie w okresie wiosennym. 

Do aplikacji obornika na pola służą nam rozrzutniki obornika, które w głównej mierze przeznaczone są do rozrzucania obornika, ale także doskonale można je stosować do dozowania kompostów i torfu.

Zabieg wywożenia i rozrzucania obornika powinno się wykonywać w pochmurne dni przy niższych temperaturach powietrza. Zapobiega to zbyt dużej utracie azotu zawartego w nawozie organicznym.

Wśród krajowych producentów maszyn przeznaczonych do tych celów znajdujemy m.in. firmę SIPMA z Lublina. W swej ofercie posiada m. in. rozrzutniki jednoosiowe SIPMA RO 600, 800 i 1000 Zefir. Rama nośna, mechanizmy napędowe i adapter rozrzucający są takie same. Zmienne wysokości boków skrzyni ładunkowej w poszczególnych modelach umożliwiają odpowiednio załadować na nie 6, 8 i 10 t. materiału organicznego.

Mogą współpracować ze wszystkimi ciągnikami wyposażonymi w dolny zaczep transportowy typu „hitch”. Wszystkie są w pełni przystosowane do transportu po drogach publicznych i oprócz funkcji rozrzucania masy organicznej mogą doskonale służyć do transportu różnego rodzaju płodów rolnych.

Rozrzucający adapter ślimakowy jest w tym rozrzutniku dwubębnowy, ułożony pionowo. Dzięki nożom tnącym ze stali HARDOX, które zapewniają jak podaje producent niezawodność w eksploatacji i trwałość konstrukcji, dozowany materiał jest równomiernie rozdrobniony i rozrzucony. Adapter ten zapewnia także duży zasięg pokrycia pola przy zachowaniu równomierności rozrzutu.

W wyposażeniu opcjonalnym możemy wybrać klapę hydrauliczną, która zamyka skrzynię ładunkową, zapobiegając tym samym wypadaniu zawartości skrzyni na drogę podczas transportu.

Zabezpieczenie burt przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą wystąpić podczas załadunku rozrzutnika, doskonale stanowią drewniane listwy.

Bezstopniowa regulacja ilości rozrzucanego po polu materiału uzyskiwana jest poprzez napędzany hydraulicznie podwójny przenośnik podłogowy.

Profil kół jest zbliżony do profilu kół ciągników z uwagi na wygodny w eksploatacji ich proces samoczyszczenia. Duże 34'' koła jezdne powodują, że maszyna lekko się toczy i nie ugniata nadmiernie gleby. Dzięki nim praca jest łatwa nawet w wilgotnym terenie.

Napęd rozrzutnika przekazywany jest z ciągnika standardowo za pomocą wału przegubowo-teleskopowego. Sprzęgło przeciążeniowe zabezpiecza napęd w przypadku ewentualnych zapchań.

Rozrzutnik standardowo wyposażony jest w jednoprzewodową instalację hamulcową (dwuprzewodowa jest opcją), hamulec ręczny, hydrauliczny rewers przenośnika podłogowego, drabinkę i stopnie burtowe.

Do poruszania się po drogach publicznych niezbędne jest dostępne w standardzie wyposażenie w oświetleniową instalację elektryczną.

(rtr) tl
opracowanie na podstawie SIPMA S.A.

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA