Satelitarny obraz wegetacji na polu dzięki modułowi Crop View
Firma 365FarmNet jest już znanym w Polsce projektantem i wykonawcą elektronicznych systemów dzięki, którym rolnik może w sposób całościowy zarządzać hodowlą i produkcją towarową w gospodarstwie rolnym.
Firma 365FarmNet jest już znanym w Polsce projektantem i wykonawcą elektronicznych systemów dzięki, którym rolnik może w sposób całościowy zarządzać hodowlą i produkcją towarową w gospodarstwie rolnym.
Gospodarstwo przyszłości – sprawdź co możesz wdrożyć już dziś.
Rolnicy na bieżąco muszą podejmować decyzje dotyczące planowania zapasów i działań. Jeżdżą na swoje pola, sprawdzają zapasy i rozwój wegetacyjny – przez okno swojego samochodu lub z pola.
W takich momentach nasuwa się pytanie, jak lepiej i bezpieczniej podejmować te decyzje. Odpowiedzią na to może być dodatkowa perspektywa, tj. inteligentne zastosowanie i połączenie zdjęć satelitarnych i danych o gospodarstwie.
Rolnictwo precyzyjne, czyli klucz do zwiększenia efektywności i zrównoważonego rozwoju w gospodarstwach rolnych
Perspektywa z lotu ptaka może stanowić wsparcie przy podejmowaniu wielu decyzji: jak ekonomicznie i ekologicznie podzielić substancje odżywcze? jak wyglądają różnice w wegetacji na różnych polach? jakie wynikają z tego działania?
Do tej pory rolnicy nie mogli sobie pozwolić na proste wykorzystanie zdjęć satelitarnych ze względu na wysokie koszty oraz ograniczoną dostępność, a także na wymóg posiadania wiedzy z zakresu informatyki.
Dzięki modułowi Crop View od firm CLAAS i 365FarmNet zasadniczo zmieniają się możliwości zastosowania zdjęć satelitarnych w rolnictwie: od wiosny 2018 r. rolnicy będą mogli wykorzystać zdjęcia satelitarne dostępne w 365FarmNet, aby bardziej precyzyjnie kierować swoimi działaniami rolnymi.
Moduł Crop View udostępnia czytelne i łatwe przedstawienie pól i poszczególnych wegetacji, oraz pozwala na tworzenie kart zastosowań. Moduł jest wyposażony w funkcje filtrowania według upraw oraz w nieskomplikowany sposób przedstawia różnice w wegetacji na różnych polach.
Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Moduł stanowi wsparcie przy podejmowaniu decyzji na podstawie regularnie aktualizowanych oraz historycznych zdjęć satelitarnych – bez potrzeby posiadania fachowej wiedzy z zakresu informatyki. Dzięki niemu rolnicy będą mogli podejmować decyzje w oparciu o solidne dane, aby zoptymalizować planowanie procesów.
Aleksander Seńkowski – polski lotnik i ojciec ciągnika Ferguson TE20!
Moduł Crop View stanowi dla rolników doskonałe wprowadzenie do rolnictwa precyzyjnego: do tej pory rolnicy musieli przekazać usługodawcom dane o granicach pól, aby po kilku dniach móc otrzymać właściwe zdjęcia satelitarne. Wprowadzenie modułu zasadniczo zmienia ten proces. Po aktywowaniu modułu w 365FarmNet użytkownik od razu otrzymuje dostęp do zdjęć satelitarnych swoich pól.
Wyjątkowa w module Crop View jest transformacja surowych danych w przekonujące informacje, które pomagają rolnikom w podejmowaniu decyzji o działaniach dla wybranych powierzchni.
Obecnie nie ma innej takiej aplikacji na rynku, która byłaby w stanie dostarczyć rolnikowi istotne dane na podstawie zdjęć satelitarnych. Z jednej strony jest to związane z faktem, iż nieprzetworzone dane satelitarne mają bardzo niską wartość dla rolników.
Z drugiej strony prawie niemożliwym jest przetwarzanie dużych ilości skomplikowanych danych w codziennych procesach pracy. Jedynie połączenie fachowej wiedzy z dziedziny rolnictwa oraz know-how z zakresu teledetekcji stanowią wartość dodaną przy uprawie roślin.
Zamiast silosów: suszarnie Pedrotti, mobilne lub stacjonarne
Crop View opiera się o dane optyczne satelity Sentinel-2, które są regularnie aktualizowane i udostępniane w ramach programu Copernicus zainicjowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Istotną informacją dla rolników jest to, że wysoka rozdzielczość przestrzenna dziesięć na dziesięc metrów pozwala na o wiele więcej niż zwykła identyfikacja pól.
W ten sposób możliwe jest wskazanie różnic w wegetacji między poszczególnymi polami. Cotygodniowe aktualizacje zdjęć oznaczają możliwość dostępu do „bezchmurnych” danych, nawet dla regionów położonych w pochmurnej Europie Środkowej. W ten sposób aplikacja udostępnia właściwe dane, które można łączyć z danymi o gospodarstwie i własnymi doświadczeniami.
Plusy i minusy uprawy rzepaku
Unijny program obserwacji Ziemi Copernicus został zainicjowany w 1988 r. wspólnie z Komisją Europejską (UE) i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Program stanowi nowoczesną i wydajną infrastrukturę obserwacji Ziemi oraz oferuje usługi w zakresie geoinformacji.
Poprzez program Copernicus stworzono niezależny, europejski system obserwacji Ziemi, który jest w zastosowaniu od 2014 r. Dane europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus są dostępne dla każdego. Crop View stanowi dobry przykład na to, jak program Unii Europejskiej pomaga usprawnić pracę obywateli – w tym przypadku rolników – oraz wnosi niezwykle cenną wartość dodaną.
(rtr) Tomasz Kodłubański
Ursus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.