fbpx
Ciągnik rolniczy New Holland - prototyp zasilany metanem zaprezentowany na targach AGROTECH w Kielcach. fot. Paweł Pąk

Ciągniki rolnicze przyszłości - jakim paliwem będą zasilane?

Napisane przez  Sty 12, 2023

> Trendy dotyczące popularności aut elektrycznych są obecne również w rolnictwie. Producenci maszyn są zmuszani przez instytucje UE do spełniania zaostrzonych norm emisji spalin.

> Polska firma z Przyborowa opracowuje maszyny rolnicze dużej mocy, które mają być napędzane przez biometan, pochodzący z odpadów roślinnych i pozyskiwanych z produkcji odzwierzęcej.

> Na rynku pojawiły się prototypy ciągników zasilanych bateriami litowo – jonowymi. Ich wadą jest długi czas ładowania baterii i relatywnie niski czas pracy.

Jakie są obecnie trendy w wykorzystaniu źródeł energii do maszyn rolniczych?

Obecnie w motoryzacji widać coraz większą sprzedaż aut elektrycznych. Samochody hybrydowe od dawna są obecne na rynkach. Duże zmiany widać także wśród producentów najnowszych serii ciągników, którzy przystosowują nowe maszyny do coraz ostrzejszych norm emisji spalin, takich jak Stage IV czy Tier 4. Dyrektywy Unii Europejskiej powodują coraz większą presję na zmianę konstrukcji w wielu ciągnikach i kombajnach, których podstawowym źródłem napędu są silniki Diesla.

W tym celu producenci są zmuszeni do umieszczania dodatkowych podzespołów, które mają przyczynić się do zmniejszenia redukcji spalin. W ten sposób do atmosfery ma dostawać się mniej szkodliwych substancji. Ten nadmiar elementów z jednej strony zwiększa skomplikowanie obsługi serwisowej i powoduje zwiększone koszty - zarówno po stronie producenta, jak i po stronie użytkownika.

Aby zmniejszyć presję ze strony unijnych biurokratów, niektórzy producenci postanowili zastosować manewr wyprzedzający. Zamierzają wprowadzić zupełnie nowe rozwiązania, które nie będą kolidować z wysokimi normami, które narzucają instytucje europejskie. Jednocześnie nie będą wymagały stosowania skomplikowanych technologii, które potrzebują zaawansowanych komponentów.

Pierwszy polski traktor napędzany biopaliwem

Eastern Trade Center to polska firma z Przyborowa, która postawiła na rozwój nowego typu maszyn rolniczych. Założyła centrum badawcze, które zajmuje się opracowywaniem sprzętu rolniczego i samochodów, które mają być zasilane biopaliwem. Tym nowym rozwiązaniem ma być biometan, pochodzący z takich odpadów pochodzenia biologicznego, jak obornik, gnojowica oraz resztki pochodzenia organicznego.

Co więcej, maszyny zasilane tym ekologicznym paliwem mają mieć dużą moc, aby móc obsługiwać jedną z najbardziej energochłonnych gałęzi gospodarki, czyli rolnictwo. Zgodnie z zapowiedziami firmy Eastern Trade Center, już niedługo można spodziewać się pierwszego ciągnika, który będzie wykorzystywał innowacyjną infrastrukturę zasilaną biometanem.

Jedną z koncepcji firmy z Przyborowa jest przekształcenie obecnie używanych silników Diesla do tego paliwa przyszłości. Ma to się odbywać dokładnie tak samo jak w przypadku współczesnych samochodów, które wykorzystują zarówno Diesla, jak i instalację na gaz. Główne prace firmy skupiają się na takiej modyfikacji całego procesu spalania, aby nie wpływał niekorzystnie na stan silnika. Na razie prace badawcze firmy są jeszcze na etapie projektu.

Ciągnik z napędem na ciekły metan

Ciekawe rozwiązanie zaproponował amerykański producent ciągników i sprzętu rolniczego – New Holland. W portfolio firmy znajduje się prototyp napędzany paliwem alternatywnym, czyli innym niż tradycyjny olej napędowy. T7 Methane Power LNG to pierwsza konstrukcja na świecie, która wykorzystuje do działania skroplony metan. Dzięki tej technologii możliwe było 4- krotne zmniejszenie objętości paliwa w jednej jednostce, w porównaniu do sprężonego gazu ziemnego.

Dzięki temu udało się znacznie zwiększyć niezależność pracy silnika, który osiąga moc ponad 270 KM. Jest to dokładnie ta sama wartość, jaką wykorzystuje silnik na olej napędowy. Ciągnik T7 Methane wykorzystuje też aktywny mechanizm wtrysku paliwa, w którym umieszczono kriogeniczny zbiornik, odporny na korozję.

Maszyna rolnicza z napędem elektrycznym?

Firma New Holland zaprezentowała też nowy ciągnik wyposażony w silnik elektryczny. T4 Electric Power został zaprojektowany z myślą o gospodarstwach sadowniczych, prowadzących hodowlę bądź produkcję zwierzęcą i roślinną. Powstał jako efekt współpracy New Holland z firmą Monarch Tractor. T4 osiąga prędkość do 40 km/h, a jego baterie pozwalają na kilka godzin pracy bez przerwy. Maszyna posiada 120 KM oraz została wyposażona w tryb “shadow follow me”, który umożliwia aktywne odnajdywanie i omijanie wszelkich przeszkód.

Zupełnie inne rozwiązanie opracowała firma Fendt, która pokazała publiczności model e100 Vario. Jest to ciągnik wyposażony w 68 konny silnik o mocy 50 kW, który wykorzystuje akumulator o budowie litowo – jonowej. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od producenta, e100 Vario może pracować przez 5 godzin na jednym ładowaniu i wykonywać prace określane jako lekkie. W przypadku bardziej zaawansowanych zadań, które potrzebują większej mocy ten czas pracy został ograniczony do 3 godzin pracy. Ładowanie traktora trwa dosyć długo, bo około 5 godzin. Opcja Supercharger, która mogłaby przyspieszyć wymianę energii jest niestety mało efektywna.

(rtr) Michał Ziemski 

Udostępnij: