3.4°C

1/4

Claas Arion 660 - mocny w polu, szybki na drodze

Napisał  Maj 21, 2019

Claas Arion to ciągnik, który według założeń producenta ma bez problemów pracować w polu i niczym samochód pędzić po jezdni, bez wysiłku holując maszyny rolnicze.

Jego pojawienie się marka wyjaśniała zgrabnie z marketingowego punktu widzenia: oto wysłuchano sugestii użytkowników i zaprojektowano ciągnik, który bez problemów pokonuje pola i niczym sportowy samochód pędzi po jezdni, bez wysiłku holując maszyny rolnicze. Bo nowy Arion, reprezentujący serię 600/500 to „po prostu większa moc”!

Na stoisku Claasa w Bednarach na AGRO Show 2017 premierowy wówczas ciągnik był dobrze wyeksponowany: miał swoje podium, można było do niego wejść, a obsługa chętnie podawała detale: bezstopniowa skrzynia biegów, wzmocniona amortyzowana oś PROACTIV, prędkość 50 km/godz, koła 42'' z tyłu  30'' z przodu...

Podobne atuty podkreślał film reklamowy, który dorzuca jeszcze wzmiankę o dużym, 12-calowym monitorze w kabinie i intuicyjnej obsłudze dotykowej, wspomina nowe zasilanie w olej Load Sensing i zdolność do większego o 25% udźwigu niż słabsze modele.

Ariony, modele 610-660 mają moc 145-205 KM i dedykowano im trzy wersje wyposażeniowe: CIS, CIS+ i CEBIS. Duże możliwości wyboru wśród opcji wyposażeniowych pozwalają dopasować ciągnik do indywidualnych potrzeb gospodarstwa.

Ciągnik ma amortyzowaną przednią oś i czteropunktowe zawieszenie kabiny, co wpływa na komfort pracy kierowcy – operatora. Tym bardziej, że wspierają go systemy EASY-CSM, Telematics i system automatycznego kierowania GPS Pilot, optymalizujące pracę ciągnika i pracującej z nim maszyny.

Kierowca może dzięki przekładni Hexashift zmieniać przełożenia  dosłownie bez wysiłku, jednym naciśnięciem palca - lub w zależności od wersji korzysta z przekładni bezstopniowej CMATIC (ta ostatnia ma świadczyć o najwyższej skali wydajności w zakresie mocy i o oszczędnym zużyciu paliwa). Węże hydrauliczne też nie są problemem: można je łatwo odłączać, dzięki dźwigniom luzującym ciśnienie w złączach hydraulicznych.

Ciągnik Arion 600/500 napędzany jest silnikiem sześciocylindrowym o pojemności 6.800 ccm. W modelu 660 ma on moc maksymalną (ECE-R120) 205 KM CPM i maksymalny moment obrotowy 833 Nm CPM, w modelu 610 odpowiednio 145 KM i 640 Nm, w 630 – 165 KM i 703 Nm, a w 650 – 185 KM i 754 Nm. Producent zapewnia o niższym zużyciu paliwa dzięki maksymalnemu momentowi obrotowemu, dostępnemu od niskich obrotów, a także dzięki automatycznemu obniżaniu obrotów silnika na postoju.

Claas w ogóle chwali silniki DPS – Power – Tech PVX, Stage IIIB (Tier 4i), podkreślając wysokie ciśnienie wtrysku Common Rail (HPCR), turbinę zmiennej geometrii (VGT) i chłodzony wtórny obieg spalin z filtrem cząstek stałych

Maksymalny udźwig tylnego podnośnika wynosi w modelu Arion 610 - 7.500 kg, w pozostałych – 8.000 kg, podczas gdy przedniego - we wszystkich czterech modelach – 3.800 kg.

Ciągnik w wersji wyposażeniowej CEBIS ma na pokładzie wielofunkcyjny podłokietnik CMOTION, elektronicznie sterowaną hydraulikę i wsparcie operatora pod postacią systemu Claas Sequence Management. Wersja CIS ma wielofunkcyjny podłokietnik, Drivestick, mechanicznie sterowaną hydraulikę i dodatkowo dwie pary wyjść hydraulicznych sterowanych elektronicznie.

(rtr) Paweł Okoński