REKLAMA

Walentynki 2023 – święto zakochanych coraz bliżej, jakie są tegoroczne ceny kwiatów?

Redakcja - Rozrywka
12.02.2023
chat-icon 0

W 2023 roku wzrost cen jest zauważalny niemal w każdym sektorze. Drożeją zarówno podstawowe produkty, jak również towary i usługi, które cieszą się sezonową popularnością, na pewno takie jak kwiaty. W związku z inflacją także na prezent walentynkowy trzeba będzie wydać więcej niż przed rokiem. Zbliżające się święto zakochanych to jeden z najlepszych dni dla branży kwiaciarskiej. W tym roku kwiaty są dużo droższe nie tylko w Polsce.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

W 2023 roku wzrost cen jest zauważalny niemal w każdym sektorze. Drożeją zarówno podstawowe produkty, jak również towary i usługi, które cieszą się sezonową popularnością, na pewno takie jak kwiaty. W związku z inflacją  także na prezent walentynkowy trzeba będzie wydać więcej niż przed rokiem. Zbliżające się święto zakochanych to jeden z najlepszych dni dla branży kwiaciarskiej. W tym roku kwiaty są dużo droższe nie tylko w Polsce.

Jest ich znacznie mniej co jest wynikiem gwałtownego wzrostu cen energii w ostatnim czasie. Mocno ucierpieli z tego powodu hodowcy kwiatów w Holandii. O tej porze roku kwiaty są produkowane głównie w szklarniach. Prawa podaży jak i popytu są także na rynku kwiatowym. Rosnący popyt na róże i lilie w walentynki spotyka się, ze znacznie zmniejszoną podażą dlatego ceny są  wyższe. Żeby zniżyć  koszty, wielu holenderskich hodowców obniżyło temperaturę w szklarniach, a nawet całkowicie wyłączyło ogrzewanie, co skutkuje tym, że produkują mniej kwiatów lub są one mniejsze.

Królową święta zakochanych jest zazwyczaj róża czerwona. A Jeśli chodzi o róże, to problemem są nie tylko koszty energii, ale i słaba ilość dostaw. Większość róż na rynek europejski trafia z Kenii i Etiopii. Przywożone są one do Holandii i wędrują do innych krajów. To ile kosztuje bukiet róż w kwiaciarni w głównej mierze zależy od ilości oraz długości róż i tak pojedyncza róża kosztuje od 7zł do 15zł. Mały bukiet 5 róż to koszt około 35zł za małe róże oraz około 75 zł za długie róże.. Niektóre kwiaciarnie doliczają dodatkowe koszta za przyzdobienie bukietu zielenią florystyczną. Można przyjąć, że średnia wartość bukietu z róż to od 70 do 200zł. Zazwyczaj sprzedawcy często podnoszą ceny bliżej Walentynek, a róże są zazwyczaj dużo tańsze w miesiącach letnich.

Normalnym zjawiskiem jest podnoszenie cen w okolicach świąt i określonych okazji. Przed 8 marca na pewno zdrożeją tulipany. Po walentynkach ich cena może spaść o ok. 20 groszy, a w okolicy Dnia Kobiet ponownie urośnie nawet do 1,60 zł za sztukę w hurcie. Podsumowując jeśli wybierzemy rośliny rodzimej produkcji to za przeciętny bukiet zapłacimy średnio 35 zł. Jeśli jednak będziemy chcieli kupić kwiaty importowane, to czeka nas wydatek co najmniej dwukrotnie wyższy. Rosnące koszty produkcji i transportu mogą leżeć u podstaw prawie 120-proc. wzrostu średnich cen sprowadzanych kwiatów.

Walentynki to święto obchodzone przez wielu niezależnie od tego kim są oraz czym się zajmują. Portal www.okiemrolnika.pl to więcej niż rolnictwa. Również rolnicy zapewne tego dnia podarują sobie tego dnia coś co będzie dowodem ich miłości do drugiej osoby, być może będą to właśnie kwiaty.

(rw) Adrianna Camenzuli

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA