fbpx
Lucerna - wartościowe źródło białka i witamin w produkcji zwierzęcej fot. Fotolia.com

Lucerna - wartościowe źródło białka i witamin w produkcji zwierzęcej

Napisał  Mar 24, 2022

Ze względu na dużą zasobność w składniki pokarmowe, lucerna zaliczana jest do grona najcenniejszych roślin pastewnych. Uniwersalność tej rośliny i jej liczne walory sprawiają, że nadaje się ona do uprawy w niemalże każdym gospodarstwie rolnym, nastawionym na produkcję zwierzęcą.

Lucerna jest rośliną, która ma silnie rozwinięty system korzeniowy dochodzący nawet do 3 metrów głębokości, przez co jest odporną na suszę i może być uprawiana praktycznie na wszystkich glebach - gorzej może plonować jedynie na glebach zbyt piaszczystych lub podmokłych.

Bez względu na to, przyjmuje się, że w suchym roku daje ona plon na poziomie 400 dt, a przy większej ilości opadów nawet 500-600 dt, co jest wynikiem 15-25% lepszym od koniczyny.

Lucerna daje też zdecydowanie największe plony białka, które mogą wynieść nawet 800-1500 kg z jednego hektara. Dla porównania, aby uzyskać taki plon z koniczyny, trzeba przeznaczyć na jej zasiew 1,6 hektara. W przypadku łąki jest to 2,6 hektara, a owsa 4,4 hektara.

Lucerna zaliczana do grona roślin motylkowych, a to oznacza, magazynuje ona azot w swoich korzeniach. Szacuje się, że po wyoraniu zostawia ona w swoich korzeniach średnio 150-200 kg azotu, przez co plony roślin uprawiane po niej, cechują się znacznie wyższym plonowaniem niż w innych warunkach.

Duża zasobność w witaminy i prowitaminy, takie jak karoten, cholinę, witaminę K oraz w wapń, sprawia, że lucerna dostarcza zwierzętom odpowiedniej ilości mikroelementów i jest niezwykle ceniona przez rolników.

Lucerna jest typową paszą białkową, stosowaną przede wszystkim w hodowli bydła i powinna być podawana przede wszystkim z paszami węglowodanowymi, takimi jak kukurydza, ziemniaki czy buraki pastewne. Jest ona jednak chętnie zjadana także przez inne zwierzęta - owce, drób i świnie.

Lucerna nadaje się także dla trzody chlewnej, szczególnie w okresie przed lub na początku okresu zawiązywania pączków.

W latach pełnego użytkowania, lucernę kosi się zazwyczaj trzy razy. Może być ona siana samodzielnie lub razem z mieszanką trw i w zależności od potrzeb, zbierana jako świeża zielonka lub wykorzystywana jako kiszonka czy też siano.

(rup) KP

Udostępnij:

1 komentarz

  • olaf
    Link do komentarza olaf sobota, 26 marzec 2022 20:01

    robiłem lucernę przez kilka lat i moim zdaniem to dobry wybór

Skomentuj