19.7°C

1/3

Magazynowanie sianokiszonek w belach bardzo wydajne i najmniej kosztochłonne

Napisał  Cze 07, 2020

Dobra pasza szczególnie przy niekorzystnej pogodzie jest na wagę złota. Rolnicy w związku z opadami przechodzą na podawanie w gospodarstwie sianokiszonki. Najczęstszym sposobem przechowania sianokiszonki jest magazynowanie jej w belach.

Stanisław Małowiecki z woj. mazowieckiego uważa, że poprzez gromadzenie siana w belach mniej traci na materiale.

- Kiedyś miałem pryzmy jednak bardzo trudno było uniknąć wygnicia - mówi rolnik. Poza tym, mniej wydaje się przede wszystkim na folię, na którą zapotrzebowanie w przypadku owijania bel jest bardzo duże. Można jednak zaradzić temu problemowi.

Małowiecki składuje bele w szeregach.
- Zaoszczędzam do pięćdziesięciu procent sianokiszonkowej folii. Ważne jest również, aby folia miała cztero lub pięcio-warstwową elastyczną strukturę, co zabezpiecza przed zrywaniem, przekłuwaniem folii czy przed opadem gradu. Liczy się także nagrzewanie się folii, co może powodować spore straty w materiale. Ja używam folii białej, która nie nagrzewa się tak jak folia kolorowa.

Niektórzy starają się stosować folią bezbarwną do owijania beli.
- Nie polecałbym używania folii bezbarwnej do owijania bel z sianokiszonki. Taka folia nie przeciwdziała promieniowaniu ultrafioletowemu. Moi sąsiedzi zastosowali kiedyś folię bezbarwną. Skutek był taki, że gryzonie polne widząc ziarna sianokiszonki wygryzały w niej dziury, co powodowało spore straty finansowe.

Czynnością niebagatelną w pracy przy zbiorze zielonek jest koszenie.
Widoczny jest trend wśród rolników do przechodzenia z kosiarek bębnowych na dyskowe. Kosiarki dyskowe są bardziej efektywne ponieważ nie wymagają do pracy większych mocy ciągnika.

Niektórzy dilerzy sprzętu rolniczego twierdzą, że niewielkie kosiarki dyskowe pracują wydajnie z ciągnikami o mocy około pięćdziesięciu koni mechanicznych. W bardziej niekorzystnych warunkach terenowych jednak kosiarki dyskowe nie sprawdzają się tak dobrze jak bębnowe.

- Teren na którym pracuję jest raczej nierówny więc postawiłem na kosiarkę bębnową - dodaje rolnik. Wybrałem taką ponieważ z doświadczenia wiem, że kosiarka bębnowa jest bardziej wytrzymała od dyskowej. Poza tym, kosiarki bębnowe są tańsze. Liczy się również jakość i ilość łąk, na których kosimy zielonki i traktor do którego przyczepimy kosiarkę. Co do kosiarek dyskowych, to miałem taką wcześniej i muszę powiedzieć, że na nierównym polu nie spisują się najlepiej.

Ważne jest także przetrząsanie i zgrabianie.
- Znaczenie ma jakość gleby i areał posiadanych użytków zielonych. Ja uważam, że na większym areale jakim dysponuję potrzeba jest obydwu maszyn - przetrząsarki i zgrabiarki ponieważ obydwie te czynności powinny zostać dobrze wykonane. Ja musiałem dostosować szerokość roboczą maszyny do moich wymagań. Zbiór, wykonuję  maszyną zbierającą i oczywiście prasą.

Inną kwestią jest to, jaką balotnicę wybrać, aby otrzymać optymalny wynik pracy.
- Oczywiście znaczenie ma cena maszyny - konkluduje rolnik. Moim zdaniem jednak, prasa musi mieć skuteczny układ tnący, co daje nam możliwość dokładnego pocięcia i uzyskania najlepszej jakości sianokiszonki. Takie dobre ubicie materiału pozwala mi zaoszczędzić piętnaście-dwadzieścia procent folii i siatki, znacznie lepsze kiszenie materiału i praktycznie w gospodarstwie sprawniejsze podawanie bydłu paszy.

(rup) Tomasz Kodłubański

reklama reklama

Ogłoszenia

 
Sprężarka
Sprężarka
1000 PLN
test
test
10000 PLN