fbpx
Czym karmić kaczki domowe? fot. Adobe Stock

Czym karmić kaczki domowe?

Napisał  Lip 20, 2022

Kaczki domowe to zwierzęta, których hodowla cieszy się dużą popularnością. Jednak, by mogły się one prawidłowo rozwijać oraz rozmnażać, niezwykle istotne jest ich odpowiednie żywienie. Wysokiej jakości, zbilansowana i wysokokaloryczna dieta przyczynia się do zwiększenia produktywności zarówno jaj, jak i mięsa. Wybierając pożywienie dla kaczek domowych, warto wziąć pod uwagę liczebność stada oraz potrzeby zwierząt, co z pewnością przełoży się na ich właściwy rozwój. Czym karmić kaczki?

Czym można karmić kaczki? Praktyczne porady

Dieta kaczek domowych powinna być nie tylko zbilansowana, ale również urozmaicona, by zwierzęta miały możliwość prawidłowo się rozwijać. Kasza zbożowa jest podstawą ich żywienia, co zapewniam ptakom dostęp do szeregu węglowodanów, witamin czy składników mineralnych dostarczających im energii do codziennego funkcjonowania. Kaczki z chęcią spożywają kukurydzę, gotowany ryż, pszenicę, jęczmień czy płatki owsiane. Jednak musimy pamiętać, by nie karmić młodych pełnym ziarnem, ponieważ znacząco obciąży to ich przewód pokarmowy, co może doprowadzić nawet do śmierci. Latem możemy postawić na różnego rodzaju zioła oraz warzywa, co doskonale urozmaici dietę kaczek domowych i z pewnością przełoży się na ich zdrowie. W celu zapewnienia ptakom białka oraz minerałów, które korzystnie wpływają na wzrost organizmu, oraz siłę szkieletu warto, abyśmy włączyli do ich diety drobne ryby, a także mączkę rybną oraz kostną. Co więcej, powinniśmy zadbać również o dodatki mineralne, wzmacniające szkielet i zapobiegające niedoborom wapnia.

Czym karmić kaczki domowe?

Dieta kaczek domowych ulega zmianie wraz z wiekiem. Warto, abyśmy mieli na uwadze, że pożywienie młodych kaczuszek powinno różnić się od dorosłych osobników. Zbyt ciężkie pożywienie może nader obciążyć przewód oraz układ pokarmowy młodych, co będzie miało poważne konsekwencje dla ich zdrowia, a nawet życia.

Wiele osób uważa, że prawidłowe karmienie kaczek domowych nie jest istotne, jednak nic bardziej mylnego. Występują pokarmy, których absolutnie nie możemy podawać ptakom, ponieważ z pewnością wpłynie to niekorzystnie na ich rozwój oraz stan zdrowia. Przede wszystkim nie powinniśmy podawać kaczkom domowym starego chleba czy spleśniałego jedzenia, które są źródłem aspergilozy. Musimy również odrzucić drobną mąkę, ponieważ w kontakcie ze śliną ulega ona zlepieniu i przyczynia się do zatykania przewodów nosowych. Mleko także nie będzie dobrym pokarmem dla ptaków, gdyż powoduje u nich biegunkę. Powinniśmy unikać także trujących ziół, takich jak lulek, cykuta, glistnik i inne, które są wyjątkowo niebezpieczne dla domowych kaczek.

Warto również, byśmy wiedzieli, że karmienie kaczek cukinią czy ogórkami przekłada się na wypłukiwanie wapnia z organizmu, a skórki ziemniaków oraz wszelkiego rodzaju owoców nie są dobrze trawione przez zwierzęta.

Jak często i czym karmić kaczki domowe?

Częstotliwość karmienia ptaków w dużej mierze uzależniona jest od ich wieku. Małe, nowonarodzone kaczuszki powinniśmy pierwszy raz karmić dzień później od dziobania. Wcześniej należy podawać im do picia słaby roztwór manganu. W swoim pierwszym tygodniu życia maluch musimy karmić co około 2-3 godziny, czyli od 6 do 7 razy dziennie. Po okresie 3-4 dni od urodzenia malutkie kaczki możemy wypuszczać z matką do karmienia ze zbiornika, co zmniejsza częstotliwość karmienia z naszej strony do około 3-4 razy dziennie.

Czym karmić kaczki domowe w zależności od pory roku?

Zima jest trudniejszym okresem do karmienia kaczek domowych, ponieważ brakuje naturalnego pożywienia witaminowego, czyli ziół oraz warzyw. W związku z tym dietę zimową powinniśmy opierać na zbożach, mokrym zacierze czy mieszankach zbożowych. Jednym z najlepszych dodatków, na jaki możemy postawić, jest mączka rybna bądź kostna, gotowane ziemniaki, marchew oraz siano.

Natomiast latem mamy zdecydowanie więcej składników do wyboru, ponieważ możemy przygotowywać posiłki oparte na warzywach. Mając na swoim podwórku zbiornik wodny, możemy pozyskiwać z niego algi, owady, mięczaki czy roślinność podwodną. Zmniejsza to częstotliwość karmienia ptaków do 2 razy dziennie. Natomiast w sytuacji, w której kaczko domowe trzymamy w zamknięciu, dwa razy na dzień powinniśmy karmić je mokrym zacierem, a dwa razy suchą paszą zbożową.

Czy można karmić kaczki domowe? Podsumowanie

Odpowiednie karmienie kaczek domowych jest niezwykle istotne, ponieważ ma znaczące przełożenie na ich prawidłowy rozwój. Zbilansowana, pełnowartościowa dieta przekłada się na stan zdrowia ptaków oraz dodaje im energii do codziennego funkcjonowania. Jest to niezwykle ważne dla jakości kaczych jaj, dlatego warto, abyśmy właściwie podeszli do tematu. Pamiętajmy również, że są to żywe stworzenia, które znajdują się pod naszą opieką, dlatego nie powinniśmy bagatelizować ich prawidłowego karmienia. Kaczki domowe w głównej mierze żywią się pokarmem roślinnym, który dla ich dobra powinniśmy uzupełniać składnikami zwierzęcymi, takimi jak robaki, skorupiaki czy mięczaki.

(rzw)

Udostępnij: