31 grudnia upływa termin dokonania spisu zwierząt gospodarskich
31 grudnia upływa termin dokonania spisu zwierząt gospodarskich.
31 grudnia upływa termin dokonania spisu zwierząt gospodarskich.
Każdy posiadacz zwierzęcia gospodarskiego (bydła, owiec, kóz i świń), zobowiązany jest do dokonania spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada - co najmniej raz w roku, ale nie później niż do 31 grudnia.
Różyca u świń. Część 2. – objawy chorobowe
Ustaloną podczas spisu liczbę zwierząt ich numerów identyfikacyjnych, należy przekazać Kierownikowi Biura Powiatowego ARiMR w terminie 7 dni od dokonania tego spisu.
Niedopełnienie obowiązku może wiązać się z nałożeniem kary grzywny.
Choroby bydła – przyczyny, objawy i profilaktyka
Jest to drugi rok obowiązywania tych przepisów w odniesieniu do hodowców świń i bydła, które pojawiły się w związku z wprowadzoną ustawą z dnia 23 września 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Poz. 1605)
(rpf) KP, ARiMR
Stres cieplny u krów mlecznych szczególnie dokuczliwy latem
Polecane
Komentarze (0)
Zobacz więcej
Jak dbać o Ursusa C-360? Jak często go serwisować i wymieniać olej?
Czy wiesz, że regularna jego wymiana może przedłużyć żywotność silnika tej maszyny nawet o kilka lat? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w naszym poradniku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas codziennej eksploatacji, aby przedłużyć żywotność tego niezawodnego ciągnika. Dzięki naszym wskazówkom z pewnością zaoszczędzisz czas i pieniądze.
Jak prawidłowo dbać o silnik Ursusa C-360?
Silnik jest sercem każdego ciągnika. Od jego kondycji zależy bowiem nie tylko moc i wydajność maszyny, ale także jej żywotność. Regularna konserwacja tego podzespołu pozwala zapobiec poważnym awariom i przedłużyć okres eksploatacji Ursusa C-360. Nie warto zaniedbywać silnika, ponieważ związane z nim usterki skutkują
Czwarte ognisko wścieklizny u zwierząt w 2024 roku
Wściekliznę została wykryta u lisa znalezionego w miejscowości Telatyn Kolonia (województwo lubelskie, powiat tomaszowski, gmina Telatyn).
Przypominamy, że we wrześniu i październiku 2024 r. w Polsce prowadzona jest jesienna akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie na terenie następujących
województw:
- między 5 września a 18 września 2024 r. na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego, kujawsko - pomorskiego i warmińsko - mazurskiego,
- między 19 września a 4 października 2024 r. na terenie województwa łódzkiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
(rzw) Źródło: GIW
Dofinansowanie do wymiany dachu 2024
Mimo iż nabór wniosków zakończył się przed połową stycznia bieżącego roku, to planowane są kolejne edycje programu. Co warto na ten temat wiedzieć? Tego nasi czytelnicy mogą dowiedzieć się z przygotowanego przez nas wpisu.
Wymiana eternitu dofinansowanie 2024 ARiMR - co jest istotne?
Starając się o dofinansowanie do wymiany dachu w 2024 roku powinniśmy mieć świadomość, że złożone wnioski będą rozpatrywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jedynie rolnikom. Ponadto wsparci obejmuje powierzchnię do 500 m2 dachu z azbestu, a osoba ubiegająca się o nie mus być właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości z pokryciem z azbestu.
Ponadto z
Przydomowa hodowla przepiórek – niezbędne informacje
Hodowla przepiórek – jak zacząć? Jakich warunków potrzebują przepiórki?
Przepiórki hodować można zarówno w tradycyjnych klatkach, jak i wolierach, a także w systemie podłogowym. W jednej klatce zazwyczaj mieści się do 10 ptaków, w wolierze natomiast nawet do 20. Dobrym miejscem na założenie hodowli będą piwnica, garaż, altanka oraz szopa czy stodoła. Należy jednak pamiętać, że przepiórki potrzebują konkretnych warunków do tego, by mogły się prawidłowo rozwijać i być zdolne do składania jaj. Kluczowymi elementami są temperatura oraz dobre oświetlenie.
Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której temperatura w pomieszczeniu spadłaby poniżej 17 stopni Celsjusza. W takim przypadku może to doprowadzić do spadku zdolności do składania
Piec piątej klasy na drewno i węgiel – do kiedy wymiana
Nowoczesne technologie pozwalają nam efektywniej ogrzewać domy, jednak musimy pamiętać, że zmieniające się przepisy prawa wymagają od nas spełniania nowych norm, do których należy dostosować się w określonym terminie.
Piec 5 klasy na drewno i węgiel - co warto wiedzieć?
Piec na węgiel i drewno 5 klasy to urządzenie, spełniające najnowsze normy emisji spalin, wprowadzone w ramach działań, których celem jest ograniczenie smogu oraz poprawa jakości powietrza. Tego typu sprzęt cechuje się znacznie niższymi emisjami szkodliwych substancji, takich jak tlenek węgla czy pyły, w porównaniu do nieco starszych modeli.
Jego dodatkowym atutem jest większa efektywność, oznaczająca spalanie
Jak obliczyć termin wycielenia krowy
Termin wycielenia się krowy - jak obliczyć, dlaczego warto zająć się hodowlą?
Rolnictwo jeszcze do niedawna obarczone było wieloma stereotypami i to niekoniecznie pozytywnymi. W niektórych kręgach przyjęło się, że to właśnie rolnictwo spośród wszystkich dziedzin gospodarki rozwija się najwolniej. Jednak nic bardziej mylnego - obecnie rolnicy mogą liczyć na szereg dotacji oraz pomocy z programów unijnych, mających na celu optymalne wdrożenie nowych gospodarstw do działania na rynku, ale nie tylko. Pozyskanie pomocy jest również świetną okazją do rozwoju dla starszych gospodarstw, wymagających przeprowadzenia gruntownej modernizacji.
Warto jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że samo pozyskanie środków finansowych przeznaczonych na wyżej wymienione cele to jeszcze nie wszystko. Aby
Grypa ptaków ponownie w Polsce. Kilkanaście tysięcy indyków do utylizacji
Niestety mamy do czynienia z ponownym pojawieniem się wirusa w naszym kraju i to od razu z dużą siłą, bowiem utylizacji musiano poddać niemal 15 tys. indyków rzeźnych.
Poprzednie, 25 ognisko choroby, stwierdzono 2 marca 2024 roku. Łącznie na terytorium Polski od 1 stycznia 2024 roku zostało stwierdzonych 26 ognisk HPAI u drobiu, 3 ogniska HPAI u ptaków utrzymywanych w niewoli. 21 ognisk HPAI stwierdzono również u ptaków dzikich.
O stwierdzeniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 26 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu poinformował w specjalnym komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.
Potwierdzają to wyniki badań laboratoryjnych z 22 sierpnia
Ceny jaj – oczekiwany wzrost jesienią
KIPDiP prowadzi analizy rynku jaj, z których wynika, że obecny potencjał produkcyjny pogłowia kur ogółem jest najniższy od kilku lat. Podobnie było w 2022 roku, kiedy w okresie trzech miesięcy hurtowe ceny jaj wzrosły o 3/4.
Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz mówi o swego rodzaju deja vu, bowiem szacowana wylęgami piskląt populacja towarowych kur nieśnych nie jest w stanie, podobnie jak w 2022 roku, zaspokoić potrzeb rynku. Wzrostów oczekujemy zatem jesienią, podobnie jak przed dwoma laty, kiedy były one bardzo spektakularne. Obecnie jednak spodziewamy się, że dynamika wzrostów będzie mniejsza ale odczuwalna i wyraźna.
Wyliczenia KIPDiP wskazują na
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.