REKLAMA

Eksport polskich towarów rolno-spożywczych wzrósł o 6,7% w 2021 roku

Redakcja - Prawo i Finanse
19.12.2021
chat-icon 1

Od stycznia do października 2021 roku został odnotowany wzrost wartości eksportu polskich towarów rolno-spożywczych. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2021 roku jest to 30,5 mld EUR (138,8 mld zł), czyli 6,7% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Od stycznia do października 2021 roku został odnotowany wzrost wartości eksportu polskich towarów rolno-spożywczych. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2021 roku jest to 30,5 mld EUR (138,8 mld zł), czyli 6,7% więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

Mniejsza dynamika wzrostu dotyczy importu towarów rolno-spożywczych, który osiągnął 20 mld EUR (90,9 mld zł), jest to wynik wyższy o 5,7% w stosunku do poprzedniego roku.

Na wzrost eksportu miało wpływ szereg czynników wewnętrznych jak i zewnętrznych. W pierwszej połowie 2021 roku stopniowo znoszono międzynarodowy lockdown w kolejnych krajach, stopniowo znoszono ograniczenia w handlu międzynarodowym powstałe w wyniku pandemii. Wzrost eksportu był możliwy też dzięki dobremu przygotowaniu polskich firm do funkcjonowania w dobie pandemii, rosnącej aktywności gospodarczej polskich przedsiębiorców. Istotny był też utrzymujący się popyt na polskie produkty rolno-spożywcze.

Niemal 7-procentowy wzrost polskiego eksportu to także wynik odbicia gospodarczego, zwłaszcza w tych krajach, które są głównymi partnerami handlowymi Polski.

Kolejnym czynnikiem dającym wzrost jest osłabienie złotego, bowiem właśnie korzystny dla eksporterów kurs złotego wobec euro spowodował konkurencyjność cenową dla polskich produktów.

Głównie sprzedaż do Unii Europejskiej

Wpływy z eksportu produktów rolno-spożywczych uzyskane ze sprzedaży do krajów Unii Europejskiej to ponad 72% całego polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych. Wzrost sprzedaży na rynku unijnym wzrósł w pierwszych dziesięciu miesiącach 2021 roku o 8% w stosunku do tego okresu w 2020 roku. Na rynku unijnym sprzedano towary o wartości 22 mld EUR.

Niemcy największym importerem polsich produktów rolno-spożywczych

Największym importerem poostają, podobnie jak w poprzednich latach Niemcy (7,6 mld EUR, wzrost o 6%), za nimi plasują się Niderlandy i Francja (po 1,8 mld EUR, wzrost odpowiednio o 10% i 13%), Włochy (1,6 mld EUR, wzrost o 6%) i Czechy (1,3 mld EUR, wzrost o 2%).

Polski eksport to głównie mięso

Struktura towarowa eksportu została zdominowana przez mięso i produkty mięsne (5,7 mld EUR, wst o 6%), w tym głównie mięso drobiowe, przetwory mięsne, mięso wołowe i wieprzowe.

Ziarno zbóż i przetwory to druga największa grupa (3,8 mld EUR, wzrost o 10%), kolejne to tytoń i wyroby tytoniowe (3,4 mld EUR, spadek o 7%), cukier i wyroby cukiernicze (2,3 mld EUR, wzrost o 7%), produkty mleczne (2,2 mld EUR, wzrost o 10%) oraz ryby i przetwory rybne (1,9 mld EUR, wzrost o 4%).

Wzrost dodatniego salda wymiany handlowej

Od stycznia do października 2021 roku o 8,8% wzrosło dodatnie saldo wymiany handlowej Polski. 

Eksport rósł w tempie szybszym od importu, co skutkowało wzrostem dodatniego salda wymiany handlowej, które wyniosło 10,5 mld EUR w pierwszych dziesięciu miesiącach br.

(rpf) Paweł Pąk / Źródło: KOWR

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


leszek 19.12.2021

Aby to jescze mogli odczyc rolnicy te zaklay przetwarzac moga z surowca zagranicznego i z czego tu sie cieszyc

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA