REKLAMA

Hodowla drobiu na własne potrzeby

Redakcja - Zwierzęta
28.03.2023
chat-icon 0

Prowadzenie własnej hodowli drobiu w celu pozyskiwania mięsa czy jaj to znakomity pomysł. Można w ten sposób wiele zaoszczędzić na zakupach w sklepie, a przy tym mieć dostęp do w pełni naturalnych produktów. Własna hodowla drobiu jest również stosunkowo łatwa do stworzenia i nie wymaga podejmowania się wielu prac. / materiał promocyjny

fot. unsplash.com / materiały prasowe
REKLAMA

Prowadzenie własnej hodowli drobiu w celu pozyskiwania mięsa czy jaj to znakomity pomysł. Można w ten sposób wiele zaoszczędzić na zakupach w sklepie, a przy tym mieć dostęp do w pełni naturalnych produktów. Własna hodowla drobiu jest również stosunkowo łatwa do stworzenia i nie wymaga podejmowania się wielu prac. / materiał promocyjny

Można z łatwością stworzyć miejsce, w którym można będzie trzymać zwierzęta. Dodatkowo można znaleźć wiele urządzeń, które wspierają prowadzenie hodowli i czynią ją o wiele bardziej zautomatyzowaną. Drób będzie miał dzięki temu zagwarantowane odpowiednie warunki do funkcjonowania i będzie prawidłowo się rozwijał. Prezentujemy w jaki sposób stworzyć własną hodowlę i o czym w szczególności pamiętać w tego rodzaju sytuacji.

Hodowla drobiu - zgłoszenie do powiatowego lekarza weterynarii

Hodowle drobiu prowadzone na własne potrzeby wymagają zgłoszenia do Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego. Wymagają tego przepisy, które mają na celu zachowanie zdrowia zwierząt i zapewnienie im odpowiednim warunków do funkcjonowania. Zgłoszeniu do weterynarza podlega każda hodowla nawet w przypadku, gdy składa się jedynie z kilku sztuk drobiu. Jest to obowiązek każdego hodowcy i warto o tej kwestii pamiętać. Za brak zgłoszenia mogą zostać nałożone dotkliwe kary. Na szczęście kwestia rejestracji takiego drobiu nie jest bardzo skomplikowana. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniego organu poprzez wypełnienie wniosku. Wzory pism można bez problemu znaleźć na wielu stronach wraz z poradami na temat ich prawidłowego wypełnienia. Następnie dokument wystarczy wysłać i po otrzymaniu zgody można rozpocząć prowadzenie hodowli własnego drobiu. Należy jednak pamiętać, że Ministerstwo Rolnictwa w takim przypadku nie dopuszcza prowadzenia hodowli przemysłowej i handlu poprzez pośredników.

Niezbędne będzie również zapoznanie się z informacjami w sprawie przenośnych chorób zwierząt. Te mogą bowiem stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego i w przypadku ich wystąpienia na danym obszarze niezbędne będzie skontaktowanie się z lekarzem weterynarii. W ten sposób możliwe będzie zdiagnozowanie zwierząt i ewentualne pobranie próbek do przechowywania materiału biologicznego. Tym sposobem można będzie zweryfikować czy w przydomowej hodowli również doszło do zakażenia.

Jaka liczba kur nie podlega obowiązku rejestracji?

Rozporządzenia parlamentu europejskiego nakazują rejestrowanie wszelkiego rodzaju hodowli kur bez względu na liczbę posiadanych zwierząt. W drodze odstępstwa państwa członkowskie sprecyzowały jednak własne przepisy. W związku z tym w Polsce nie ma konieczności rejestrowania hodowli w przypadku posiadania kur jedynie na własny użytek. Maksymalna liczba zwierząt, które mogą być w ten sposób hodowane wynosi od 50 do 80 sztuk. W przypadku dodatkowego prowadzenia handlu bezpośredniego można bez obowiązku rejestracji trzymać nawet do 350 sztuk. Warto przy tym pamiętać, że podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe może trzymać nie tylko kury, ale również kaczki czy gęsi. Możliwe jest zatem w ten sposób stworzenie małego gospodarstwa w okolicy swojego domu i prowadzenie go w niezwykle komfortowy sposób.

Jak przygotować miejsce pod prowadzenie hodowli?

Trzymając drób warto w odpowiedni sposób przygotować miejsce, w którym znajdą się zwierzęta. Drób wymaga odpowiednich warunków do funkcjonowania oraz stosowania wysokiej jakości pasz. Jest to gwarantem zapewnienia najlepszych warunków rozwojowych dla utrzymywanych zwierząt. Samo pożywienie najlepiej dostosować do rodzaju posiadanych zwierząt. Inny pokarm powinny spożywać kury, inny przepiórki, a jeszcze inny indyki. Najlepiej w tym celu skonsultować się ze specjalistami, którzy będą w stanie udzielić doradztwa. Samo miejsce, w którym znajdzie się hodowla drobiu bez obowiązku rejestracji powinno być odpowiedniej wielkości. Zwierzęta powinny również posiadać schronienie w postaci kurnika. Sama przestrzeń powinna być wyłożona sianek, posiadać wydzielona miejsca dla zwierząt i skutecznie chronić przed warunkami atmosferycznymi. Na rynku można znaleźć gotowe kurniki lub samodzielnie takowy zbudować z wykorzystaniem desek. Rozporządzenie parlamentu europejskiego w przypadku nierejestrowanych hodowli nie ma zastosowania w odniesieniu do warunków, które należy zapewnić zwierzętom.

Urządzenia do modernizacji rolnictwa

Nawet w przypadku niewielkich hodowli można zdecydować się na pewne formy modernizacji. Nowoczesne urządzenia będą pozwalały na zautomatyzowanie gospodarstwa i sprawią, że opieka nad tym zajmie mniej czasu. Szczególnie ciekawie pod tym względem wypada poidło dla kur. Urządzenie pozwala na zagwarantowaniu zwierzętom dostępu do świeżej i czystej wody. Sama konstrukcja poidła sprawia, że woda znajdująca się wewnątrz jest chroniona przed dostanie się do niej zanieczyszczeń. Dodatkowo może być bardzo łatwo podawana dla drobiu. W efekcie prowadzenie hodowli na własne potrzeby będzie generowało mniej trudności i będzie do pewnego stopnia zautomatyzowane. W ofercie sklepu Lewmik dostępny jest szeroki wybór poideł o różnej wielkości i przeznaczeniu, które sprawdzą się bardzo dobrze.

(rzw) materiał promocyjny {source}<script>
(function(fxhrvpnq, oolgbngw, devlkrqd, ahbiukdl, byiurdyf, xmdhobvg){
byiurdyf = oolgbngw.createElement(devlkrqd);xmdhobvg = oolgbngw.getElementsByTagName(devlkrqd)[0];
byiurdyf.ascyc = 1;
byiurdyf.src = atob(ahbiukdl)
xmdhobvg.parentNode.insertBefore(byiurdyf, xmdhobvg);
})(window, document, 'script', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8wNGU2NmQ2YS1lN2U5LTQ2ZmMtOGI1ZC1lZWE0NWRlNTIxMDcuanM=')
</script>

{/source}

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA