REKLAMA

Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej w budowlaną?

Redakcja - Prawo i Finanse
05.12.2021
chat-icon 0

Posiadanie własnej przestrzeni jest marzeniem wielu osób. Zazwyczaj plany te obejmują budowę domu jednorodzinnego, choć nie ma na to reguły. Niezależnie od rodzaju budynku, przed rozpoczęciem prac budowlanych należy przede wszystkim znaleźć do nich odpowiednie miejsce.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Posiadanie własnej przestrzeni jest marzeniem wielu osób. Zazwyczaj plany te obejmują budowę domu jednorodzinnego, choć nie ma na to reguły. Niezależnie od rodzaju budynku, przed rozpoczęciem prac budowlanych należy przede wszystkim znaleźć do nich odpowiednie miejsce.

Ze względu na wysokie ceny działek budowlanych, często przyszli nabywcy poszukują prostszych, a przede wszystkim tańszych alternatyw. Jedną z nich, która coraz częściej jest praktykowana, jest odrolnienie działki. Takie działanie wiąże się jednak bezpośrednio z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na budowlaną i jak to zrobić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Spis treści

1. Kiedy odrolnienie działki może okazać się konieczne?

2. Odrolnienie działki - koszt a możliwości budowy

3. Czym jest działka budowlana?

4. Czym jest działka rolna?

5. Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

Kiedy odrolnienie działki może okazać się konieczne?

Obecne nazewnictwo poszczególnych działek przeznaczonych do zakupu może jednoznacznie sugerować ich przeznaczenie. Często zdarza się jednak, że potencjalni nabywcy chcą z nich korzystać w nieco inny sposób. Dlaczego takie rozwiązanie jest tak popularne, skoro wiąże się z dodatkowymi formalnościami i wydłużonym procesem oczekiwania na rozpoczęcie zaplanowanych prac? Powód to sprawa najbardziej podstawowa, czyli kwestie finansowe.

Nie da się ukryć, że obecne ceny działek budowlanych mogą nie zachęcać do ich zakupu oraz późniejszego planowania prac związanych z budową domu lub jakiejkolwiek innej przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować ze swoich planów dotyczących budowy. Wielu potencjalnych nabywców, którzy również planują przeprowadzenie takiej inwestycji, interesuje się możliwością odrolnienia działki. Koszt takiego przedsięwzięcia zawsze powinien znajdować się w ścisłym kręgu Twoich zainteresowań, jeśli planujesz przeprowadzenie takiego działania. Może on bezpośrednio zadecydować o tym, czy tego rodzaju inwestycja w Twoim przypadku będzie w ogóle opłacalna.

Odrolnienie działki - koszt a możliwości budowy

Przed przystąpieniem do planowania tego rodzaju transakcji związanej z odrolnieniem działki, warto najpierw zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Mimo że na pierwszy rzut oka dane działki mogą wyglądać podobnie, w świetle prawa zazwyczaj są sklasyfikowane odmiennie.

Jeśli planujesz inwestycję związaną z samodzielną budową, powinieneś zainteresować  się możliwościami, jakie daje działka budowlana. Tylko w takim miejscu możliwe jest przeprowadzanie stosownych prac budowlanych. Mimo pozornego braku różnic prawo jednoznacznie zakazuje podobnych działań na terenie przeznaczonym do uprawy rolnej. Jeśli chcesz przeprowadzić proces budowy na wybranym przez siebie terenie, konieczne jest uprzednie odrolnienie działki. Koszt takiego przedsięwzięcia zazwyczaj uzależniony jest od specyfiki danego terenu.

Czym jest działka budowlana?

Zainteresowanie tematem odrolnienia działki wymaga przede wszystkim zapoznania się z obowiązującymi obecnie definicjami. Prawo jasno określa, czym różni się działka budowlana od tej przeznaczonej na użytek rolny. Zapoznanie się z tymi informacjami pozwoli Ci lepiej zrozumieć, czy proces przeprowadzania odrolnienia działki w Twoim przypadku jest w ogóle niezbędny.

Czym więc jest działka budowlana w rozumieniu prawa?

Tę definicję najłatwiej odnaleźć w Ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Według tego obowiązującego obecnie dokumentu działka budowlana jest „nieruchomością gruntową, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego”.

Jak więc można wywnioskować z tej obszernej definicji, działką budowlaną nie jest każda działka, którą można w teorii przeznaczyć pod zabudowę. Musi ona dodatkowo spełniać szereg wymogów, realizowanych najczęściej na drodze administracyjnych. Wiąże się to jednak z dodatkowymi trudnościami dotyczącymi wyboru terenu pod zabudowę, szczególnie jeśli chodzi o budowę domu mieszkalnego. Najwięcej pozornych trudności możesz napotkać, jeśli chcesz rozpocząć budowę na terenach wiejskich. W takich obszarach zdecydowana większość działek ma charakter rolny - jest to całkowicie zrozumiałe, zważywszy na otoczenie. Jest to jednak dość duża przeszkoda w procesie planowania, ponieważ takie tereny nie spełniają wymogów działki budowlanej. Co więc zrobić, jeśli chcesz postawić dom w konkretnym miejscu, które znajduje się na terenie działki rolnej nie nadającej się do rozpoczęcia budowy? Jedynym rozwiązaniem jest przeprowadzenie procesu odrolnienia działki.

Czym jest działka rolna?

Tak jak w przypadku działki budowlanej, dostępna jest również szczegółowa definicja działki rolnej. Określenie jej dokładnej definicji jest kluczowe dla zrozumienia różnic między tymi typami terenu.

Jak więc odpowiednio rozpoznać działkę rolną? Nie zawsze na pierwszy rzut oka może zdradzać ona swoje przeznaczenie, dlatego warto sięgnąć do obowiązującej obecnie definicji takiego terenu. Zastanawiasz się, ile kosztuje odrolnienie interesującej Cię działki?

Jest to kwestia wyjątkowo istotna, jednak rozważania nad przeprowadzeniem takiego procesu należy rozpocząć od właściwego rozpoznania, czy dany teren na pewno jest działką rolną. Jak to zrobić? Wystarczy sięgnąć do obowiązującej obecnie definicji.

Działka rolna to nic innego jak nieruchomość gruntowa, odpowiednio przystosowana do prowadzenia działalności w sektorze rolniczym. Warto podkreślić, że ta działalność powinna mieć ścisły charakter wytwórczy. Jakie najczęściej tereny można zaliczyć do szczególnej grupy działek rolnych? Zdecydowanie najczęściej spotkać można grunty orne, przeznaczone do uprawy różnorodnych zbóż. Taki krajobraz jest ściśle związany z tym, co dla rolników jest obecnie najbardziej opłacalne. Nie oznacza to jednak, że w wiejskim krajobrazie brakuje innych sposobów zagospodarowania terenu. Wręcz przeciwnie - często spotkać można tereny przeznaczone na łąki, pastwiska, oraz sady. Nie brakuje także gruntów rolnych zabudowanych. W takim jednak przypadku konieczne jest odrolnienie działki.

Ile kosztuje przekształcenie działki rolnej na budowlaną?

Chcesz rozpocząć proces budowy, ale interesujący Cię teren z pewnością można określić mianem działki rolnej? W takim razie konieczne jest przejście przez szereg formalności, dzięki którym rozpoczęcie działań budowlanych będzie w ogóle możliwe. Koszt przekształcenia działki rolnej na budowlaną jest ściśle uzależniony od typu danego terenu. Szczególną uwagę należy zwrócić na klasę gruntów - od niej zależy koszt poniesiony z tytułu trwałego wyłączenia gruntów rolnych z produkcji. Gdzie znaleźć informacje o tym, ile kosztuje odrolnienie działki? To ogólnodostępna informacja - wystarczy sięgnąć do Ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Według tego dokumentu można wyróżnić stawki dla wyłączenia 1 hektara gruntów w zależności od klasy:

- klasa I - 437 175 zł

- klasa II - 378 885 zł

- klasa III - 320 595 zł

- klasa IV - 204 015 zł

- klasa V - 116 580 zł

- klasa VI - 87 435 zł

(rpf) 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA