REKLAMA

Jak zaplanować rotację upraw, aby zwiększyć plon?

Redakcja
30.11.2023
chat-icon 1

Zapewnienie sobie wydajnej uprawy wymaga planowania płodozmianu, czyli rotacji uprawianych roślin, z kilkuletnim wyprzedzeniem.

REKLAMA
  • Stosowanie tej techniki wymaga znajomości szeregu zasad, a także szczegółowej analizy warunków lokalnych.
  • Możliwe do uzyskania wyniki są jednak znacznie wyższe zarówno w kwestii wysokości, jak i jakości plonu.
  • Stosowanie przemyślanej rotacji uprawianych roślin wiąże się z licznymi korzyściami dla rolnika.

Jak układać płodozmian? Podstawowe zasady rotacji uprawianych roślin

Jeśli zastanawiamy się, jak układać płodozmian, pierwszym krokiem powinno być określenie struktury zasiewu, czyli wydzielenie poszczególnych pól i ustalenie ich liczby. Aby dalsze planowanie mogło być efektywne, na tym etapie należy również przeanalizować warunki glebowe i klimatyczne w danym obszarze, a także ustalić, jaką siłą roboczą i sprzętami dysponujemy. Konieczne jest również poznanie rzetelnej wiedzy na temat tego, jak poszczególne rośliny oddziałują na siebie i jakie są ich wymagania. Nie bez znaczenia pozostaje również sytuacja na rynku.

Rośliny bobowate powinny stanowić około 30 procent całości i należy uprawiać je przez co najmniej rok. Na danym polu należy zaplanować minimum 4-letni odstęp w uprawie roślin tego samego gatunku. Zboża ozime powinno się natomiast uprawiać naprzemiennie z jarymi i lepiej jest nie sadzić ich na stanowisku zajmowanym wcześniej przez rośliny okopowe.

Stała rotacja upraw roślin na polu – przerwy w uprawie roślin należących do tego samego gatunku

Planując stałą rotację upraw roślin na polu, należy pamiętać o tym, że przerwa w uprawie tego samego gatunku będzie miała inną długość w zależności od tego, czy mówimy o pszenicy, ziemniakach czy roślinach bobowatych. Najczęściej mówi się o 4 latach, jednak w przypadku niektórych roślin przerwa ta może być dłuższa bądź krótsza.

Jeśli planujemy uprawę lnu i roślin bobowatych, należy zaplanować dla nich przerwę wynoszącą około 6 lat. Dla rzepaku i buraków powinna ona natomiast wynosić 4 lata. Pszenicę można posadzić na tym samym polu już po 2 latach, a ziemniaki po 3. Technika rotacji uprawianych roślin implikuje stosowanie takich terminów, jak przedplon oraz poplon, oznaczających odpowiednio gatunki uprawiane przed i po plonie głównym, który stanowią najczęściej rośliny o długim okresie wegetacji.

Rotacja uprawianych roślin ze względu na wymagania pokarmowe czy głębokość systemu korzeniowego

Zasady dotyczące tego, jak układać płodozmian, zostały skonstruowane między innymi w oparciu o wymagania danych roślin oraz ich charakterystykę. Dobrze zaplanowana, stała rotacja upraw roślin na polu, powinna uwzględniać, że rośliny o płytkim systemie korzeniowym należy uprawiać po gatunkach, w przypadku których jest on głęboki. Podobnie rośliny o niskich wymaganiach pokarmowych powinny zajmować stanowiska po bardziej wymagających gatunkach.

Podobną zasadę należy zastosować w przypadku kryterium wpływu na populację patogenów i strukturę gleby czy pozostawiania resztek po żniwach. Warto wiedzieć, że każda roślina będzie inaczej wpływać na podłoże w każdym z wymienionych zakresów, dlatego rzetelna wiedza na ich temat jest niezbędna do tego, aby wiedzieć, jak układać płodozmian, który przyniesie nam oczekiwane efekty.

Korzyści wynikające z dobrze zaplanowanej, stałej rotacji upraw roślin na polu

Wiedza na temat tego, jak układać płodozmian, pozwala czerpać kompleksowe korzyści ze stałej rotacji upraw roślin na polu. Wśród nich należy wymienić wzrost żyzności oraz biologicznej aktywności gleby, poprawę jej struktury, a także zachowanie w niej składników pokarmowych, co przekłada się również na ograniczenie konieczności nawożenia. Co więcej, odpowiednia rotacja uprawianych roślin pozwala zredukować występowanie chorób i szkodników, a także ilość stosowanych przeciwko nim środków.

Planując płodozmian, należy mieć na uwadze długoterminowe zyski i uwzględniać wszystkie wymienione wcześniej kryteria. Wówczas możemy liczyć na znacznie wyższą jakość plonów, a w związku z tym również większe zyski.

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


błazej 22.11.2023

agrotechnika to bardzo skomplikowana sprawa i trzeba miec doswiadczenie zeby poprawnie zmianowac

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA