Blog: Kukurydza w żywieniu trzody chlewnej
Kukurydza to roślina coraz bardziej popularna w strukturze zasiewów, dlatego oprócz gospodarstw nastawionych na produkcje mleka coraz więcej hodowców trzody chlewnej sięga po kukurydzę.
Kukurydza to roślina coraz bardziej popularna w strukturze zasiewów, dlatego oprócz gospodarstw nastawionych na produkcje mleka coraz więcej hodowców trzody chlewnej sięga po kukurydzę.
Ziarno kukurydzy cechuje się najwyższą wartością energetyczną spośród zbóż. Ma mało włókna oraz bardzo dobrą strawność. Minusem jest mała zawartość białka (7,5-9%), które trzeba uzupełnić odpowiednimi dodatkami paszowymi.
Afrykański pomór świń (ASF) – co to jest?
Kukurydza bardzo dobrze sprawdza się w żywieniu prosiąt i warchlaków. Jej wysoka energetyczność sprawia, że zwierzęta chętnie ją jedzą.
Przy tucznikach musimy pamiętać, aby ze wzrostem masy ciała zmniejszać udział kukurydzy w dawce pokarmowej, gdyż wpłynie negatywnie na jakość i mięsność tuszy (mięso jest blade, ma zwiększony wyciek i zmniejszoną wodochłonność; słonina jest żółta, mazista o gorszych właściwościach technologicznych).
Cena tucznika na stałym poziomie
W żywieniu loch karmiących i luźnych należy podchodzić ostrożnie do stosowania tego właśnie zboża, ponieważ mogą wystąpić duże ilości mytotoksyn w ziarnie, powodując zaburzenia w rozrodzie.
Kukurydzę jako paszę dla trzody chlewnej stosuje się najczęściej w postaci ziarna kiszonego. Można też wykorzystywać ziarno suche, ale jest bardzo rzadko stosowane w żywieniu z uwagi na zbyt wysokie koszty suszenia (4-5 krotnie wyższe od kiszenia).
Pamiętaj!
Jeżeli w dawce pokarmowej udział kukurydzy jest większy niż 20 %, należy dobrze zbilansować aminokwasy dodając więcej lizyny i tryptofanu! Dopłaty do ubezpieczeń dla hodowców zwierząt. Nabór do 30 sierpnia
Szymon Dziasek – hodowca z Wielkopolski.
Skąd pochodzi kukurydza?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.