REKLAMA

Najczęściej występujące choroby cieląt

Redakcja - Zwierzęta
21.07.2022
chat-icon 2

Znajomość objawów podstawowych chorób cieląt, pozwoli na samodzielne ustalenie wstępnej diagnozy.

Hodowla krów jest wymagającym zajęciem, które wiąże się nie tylko z zapewnieniem zwierzętom odpowiednich warunków bytowych, ale jednocześnie koniecznością skutecznego reagowania na szkodliwe sytuacje, takie jak choroby. W takim razie, jaki wyróżniamy choroby cieląt, jakie są ich objawy i jak powinno przebiegać leczenie?

REKLAMA
Znajomość objawów podstawowych chorób cieląt, pozwoli na samodzielne ustalenie wstępnej diagnozy.[/caption]

Hodowla krów jest wymagającym zajęciem, które wiąże się nie tylko z zapewnieniem zwierzętom odpowiednich warunków bytowych, ale jednocześnie koniecznością skutecznego reagowania na szkodliwe sytuacje, takie jak choroby. W takim razie, jaki wyróżniamy choroby cieląt, jakie są ich objawy i jak powinno przebiegać leczenie?

Cielęta niedługo po urodzeniu są podatne na przeróżne choroby, co może się przyczynić do sporych problemów i kłopotów finansowych. Poza padaniem zwierząt wyróżnić należy także cenę opieki weterynaryjnej. Chcąc zwiększyć przeżywalność cieląt, warto odpowiednio wcześnie wykrywać poszczególne choroby, ponieważ im wcześniej podjęte zostaną właściwe kroki, tym lepsze rokowania na szybszy powrót do zdrowia i co najważniejsze - przeżycie.

Choroby cieląt - biegunka

Warto mieć świadomość, że mimo rozwoju technologicznego, śmiertelność młodych krów stoi na wysokim poziomie. Jedna czwarta śmierci cielaków ma miejsce w pierwszym tygodniu życia. Wspomniana śmiertelność jest charakterystyczna dla bydła mlecznego. Dlatego właśnie należy szczególnie dbać o młode zwierzęta niedługo po ich narodzinach.

Eksperci sugerują, że częste i nieraz najniebezpieczniejsze choroby cieląt to biegunki, mające różne przyczyny. Co prawda wykrycie schorzenia może wydawać się proste, jednak wykrycie objawów choroby z kilkugodzinnym opóźnieniem już może mieć dla cielęta śmiertelne skutki. Biegunka rozwija się przez wpływ bakterii, pasożytów czy wirusow. Dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia schorzenia, zaleca się podwyższenie standardu higienicznego w kojcu dla cieląt, warto także poddać matkę przed porodem szczepieniu.

Choroby cieląt objawy - biegunka

Objawy biegunki są dość charakterystyczne i dotyczą wodnistego kału, który nieraz zmieszany jest z odrobiną krwi. Wymienić można także odwodnienie, przez które skóra cielaka staje się mniej elastyczna. Do charakterystycznych objawów można też dodać odrobinę niższą temperaturę ciała zwierzęcia.

Choroby cieląt leczenie - biegunka

Leczenie biegunki u cieląt jest przede wszystkim objawowe - dokładne poznanie przyczyn dolegliwości jest dość kosztowne i w ostatecznym rozrachunku nieopłacalne. Opieka nad cielętami polega na odizolowaniu chorych osobników (nie trzymając ich jako osobną grupę, ponieważ przyczyny biegunki mogą być różne, mogłyby się nakładać), ponieważ dzięki temu ograniczy się ryzyko przeniesienia choroby na resztę młodych. Należy podawać elektrolity co najmniej 3 razy dziennie, w cięższych przypadkach ok. 5-6 razu dziennie. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii, który zastrzykami uzupełni niedobory w organizmie cielęcia.

Choroby cieląt - choroby dróg oddechowych

Bardzo kosztownym i trudnym w leczeniu schorzeniem jest choroba górnych lub dolnych dróg oddechowych. Podobnie jak w przypadku biegunki, można zapobiec dolegliwościom przez większą higienę w boksie cieląt. Przyczynami zachorowań są: większa wilgotność powietrza, nagromadzenie szkodliwych gazów czy przetrzymywanie dużej liczby zwierząt jednocześnie.

Choroby cieląt objawy - choroby dróg oddechowych

Objawy choroby cieląt to m.in. mokre ślady w okolicach oczu oraz suchy kaszel, do których często dochodzą spadek pragnienia i gorączka. Warto szybko wykryć schorzenie i odizolować chore osobniki od reszty, by infekcja się nie rozprzestrzeniała.

Choroby cieląt leczenie - choroby dróg oddechowych

Leczenie to najczęściej antybiotykoterapia, o której zawsze decyduje lekarz weterynarii. Warto więc skontaktować się z nim możliwie jak najszybciej.

(rzw)

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


olka 25.07.2022

biegunka to jest dopiero wyzwanie ;-)

0 0
edward1 24.07.2022

dbac o maluchy a wyrosną silne i zdrowe i dadza godnie żyć hodowcy

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA