REKLAMA

Susza rolnicza wciąż zagraża rzepakowi

Redakcja - Uprawa
28.09.2020
chat-icon 0

Według najnowszego raportu IUNG, deficyt wody dla roślin uprawnych uległ zwiększeniu. Na największe niedobory wody narażony jest rzepak i rzepik.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Według najnowszego raportu IUNG, deficyt wody dla roślin uprawnych uległ zwiększeniu. Na największe niedobory wody narażony jest rzepak i rzepik.

Suszę rolniczą notuje się również w uprawach ziemniaka, kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, buraka cukrowego oraz roślin strączkowych. 

W rzepaku i rzepiku suszę odnotowano w 770 gminach Polski (31,09% gmin kraju) we wszystkich województwach kraju na powierzchni 4,55% gruntów ornych.

Suszę rolniczą notowano także w uprawach:

- ziemniaka – w 440 gminach Polski (17,76% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie o 384 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 15,50 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Suszę odnotowano w 15 województwach (oprócz podlaskiego) na powierzchni 2,06% gruntów ornych, tj. O 1,93 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- kukurydzy na kiszonkę – w 182 gminach Polski (7,35% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie o 112 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 4,52 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie. Suszę odnotowano w 13 województwach (oprócz podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego) na powierzchni 0,61% gruntów ornych, tj. o 0,46 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- kukurydzy na ziarno – w 120 gminach Polski (4,84% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie o 72 gminy z wystąpieniem suszy, tj. o 2,90 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie. Suszę odnotowano w 10 województwach (świętokrzyskie, wielkopolskie, opolskie, łódzkie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, mazowieckie, podkarpackie, lubuskie, lubelskie) na powierzchni 0,37% gruntów ornych, tj. o 0,27 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- buraka cukrowego – w 59 gminach Polski (2,38% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 56,tj. o 2,26 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Suszę odnotowano w 9 województwach (świętokrzyskie, wielkopolskie, opolskie, łódzkie, zachodniopomorskie, mazowieckie, dolnośląskie, małopolskie, lubelskie) na powierzchni 0,13% gruntów ornych, tj. o 0,13 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

- roślin strączkowych - w 31 gminach Polski (1,25% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 21, tj. o 0,85 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Susza wystąpiła w 8 województwach (świętokrzyskie, opolskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, mazowieckie, dolnośląskie, łódzkie, lubelskie) na powierzchni 0,03% gruntów ornych, tj. o 0,02 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania.

W drugiej dekadzie września w wielu miejscach Polski nie odnotowano opadów atmosferycznych lub też wystąpiły w niewielkiej ilości nie przekraczającej 5 mm. Spowodowało to wzrost deficytu wody dla roślin uprawnych. W wyniku tych niekorzystnych zmian wilgotnościowych zasięg suszy rolniczej uległ zwiększeniu w uprawach: ziemniaka, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, buraka cukrowego oraz roślin strączkowych.

Obecnie największe niedobory wody odnotowano na terenie województwa świętokrzyskiego, w nieco mniejszym stopniu na obszarze województw: wielkopolskiego, łódzkiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.

(rup) jp / Źródło: IUNG

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA