REKLAMA

Żniwa kukurydziane w pełni. Rolnicy starają się wykorzystać sprzyjającą pogodę

Cieplejsze dni, a przede wszystkim brak opadów, sprawił że spora część rolników rozpoczęła lub wznowiła żniwa kukurydziane.

fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika
20 października 2017 chat-icon0

REKLAMA
Zbiory kukurydzy na ziarno, w zależności od regionu, rozpoczynają się na przełomie września i października.

W tym roku, ze względu na dużą ilość opadów, pojawiło się opóźnienie - w wielu regionach Polski pola były zbyt mokre na wjazd ciężkiego sprzętu.

Problemy z przeprowadzeniem zbiorów oraz duża wilgotność kukurydzy, oscylująca do niedawna w okolicach 35-40%, sprawiła że do drugiego tygodnia października zostało zebranych tylko 10% ogólnej powierzchni upraw.

REKLAMA
Z informacji, jakie otrzymujemy na naszym profilu Facebookowym wynika, że aktualnie sytuacja z wilgotnością ziarna wygląda o wiele lepiej, a plony kształtują się na wysokim poziomie.

U Pana Pawła z Więckowic (województwo małopolskie), kukurydza plonowała na poziomie 12 ton z hektara, przy wilgotności ziarna na poziomie 28%.

Podobnie było u Pana Przemysława (województwo wielkopolskie), któremu udało uzyskać się 11 ton ziarna o wilgotności 29%.

Z kolei Pani Jolanta (województwo łódzkie), informuje o plonach na poziomie 15 ton, przy wilgotności powyżej 30%.

REKLAMA
(rup) Krzysztof Przepióra


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Obowiązek kontraktacji co najmniej 50% surowców od miejscowych producentów – czy to możliwe?

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon0

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wniosek Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego o wprowadzenie obowiązku co najmniej 50% kontraktacji surowców bezpośrednio od producentów miejscowych Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z dnia 24 maja 2023 r. informuje, że rolą państwa jest tworzenie warunków – szczególnie prawnych sprzyjających upowszechnianiu trwałych dobrowolnych powiązań  producentów rolnych z przetwórcami i handlowcami w formie umów kontraktacyjnych uwzględniających interesy obu stron kontraktu. Dlatego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi stale zachęca do zawierania długoterminowych umów na dostarczanie produktów rolnych zarówno rolników jak i podmioty nabywające produkty rolne (zakłady przetwórcze, punkty skupu).
- Przykładowy wzór umowy kontraktacji, opracowany przez MRiRW, UOKIK, KOWR oraz przedstawicieli sektora rolnego znajduje się pod adresem na stronie inte

REKLAMA

Dopłaty 2022: Niemal 20 miliardów złotych trafiło do rolników

Redakcja 29 maja 2023 chat-icon1

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że w 2022 roku wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników zostało przekazanych niemal 19,94 mld zł. 16,8 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,23 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

Wypłaty w ramach tej kampanii będą realizowane do 30 czerwca 2023 roku. Wraz z ARiMR przypominamy, że oczekujący na pieniądze z tego tytułu, powinni się upewniż, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie będą mogły zostać przekazane.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA