REKLAMA

Mandat za jazdę kombajnem z podpiętym hederem po drodze publicznej

Redakcja
27.08.2023
chat-icon 1

Przepisy Kodeksu drogowego jasno określają jaka może być maksymalna szerokość maszyn rolniczych, mogących uczestniczyć w ruchu. Są to trzy metry, a w przypadku kombajnów należy mieć na uwadze, że nie mogą się one poruszać po drogach z doczepionym hederem, czyli zespołem żniwnym.

fot. KMP Jelenia Góra
REKLAMA

Heder powinien być transportowany na osobnym wózku. Jazda z hederem podczepionym w pozycji roboczej na przedniej części kombajny to poważne wykroczenie, za które kierowca może zostać ukarany mandatem oraz zakazem dalszej jazdy. To bardzo niebezpieczna praktyka, którą niestety obserwujemy czasem na drogach, stanowiąca ogromne zagrożenie przede wszystkim dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

23 sierpnia 2023 roku na ul. Wrocławskiej w Jeleniej Górze policjanci z jeleniogórskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 63-letniego kierującego kombajnem z hederem zawieszonym na przodzie kombajnu, co jest niezgodne z prawem i stanowiło zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Mężczyzna dostał od policjantów mandat i zakaz dalszej jazdy w takiej konfiguracji.

- W związku z pracami polowymi na drogach pojawiły się kombajny, ciągniki i inne maszyny rolnicze. Priorytetem podczas prac rolniczych powinno być bezpieczeństwo. Poruszanie się takim sprzętem wymaga odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Każdy uczestnik ruchu drogowego ma obowiązek przestrzegania obowiązujących przepisów i kierowania pojazdem spełniającym określone wymagania techniczne, takie jak sprawnie działające światła, trójkąt który wyróżnia pojazdy wolnobieżne, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy – przypomina podinspektor Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Pamiętajmy też o tym, że do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach. Wraz z policjantami przypominamy, że niedopuszczalne jest przewożenie osób na wysokich ładunkach, gdyż grozi to ich upadkiem, a w następstwie także najechaniem na taką osobę.

- Pamiętaj, że planowanie, przygotowanie i świadome działanie jest niezwykle istotne podczas wykonywania prac polowych. Kierowcy maszyn rolniczych powinni pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze jest  kluczowe. Poruszając się zgodnie z przepisami ruchu drogowego mogą zminimalizować ryzyko wypadków oraz zachować bezpieczne warunki dla wszystkich uczestników ruchu – apelują funkcjonariusze.

(rpf) Źródło: KMP Jelenia Góra

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


michu 28.08.2023

miał gość pecha bo ilu tak jedzie i nie ma policji ani mandatu

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA