REKLAMA

MRiRW: dialog z rolnikami jest możliwy

Redakcja - Prawo i Finanse
10.05.2018
chat-icon 0

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi deklaruje otwartość na postulaty i zgłoszenia środowisk rolniczych, zapewniając jednocześnie, że wszystkie zgłoszenia są szczegółowo analizowane i uwzględniane w nowelizacjach uregulowań prawnych.

fotolia.com
REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi deklaruje otwartość na postulaty i zgłoszenia środowisk rolniczych, zapewniając jednocześnie, że wszystkie zgłoszenia są szczegółowo analizowane i uwzględniane w nowelizacjach uregulowań prawnych.

Rozmowy odbywają się w Radzie Dialogu Społecznego w Rolnictwie. Rada ta została stworzona i powołana zarządzeniem Krzysztofa Jurgiela - Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kwietniu 2016 roku i jak zapewnia Ministerstwo, prowadzi aktywną działalność.

W skład Rady Dialogu Społecznego wchodzą reprezentanci polskich, branżowych organizacji sektora rolno-spożywczego, przedstawicieli Krajowej Rady Izb Rolniczych, związków zawodowych rolników indywidualnych i społeczno-zawodowych organizacji rolników o zasięgu ogólnokrajowym. Głównym przedsięwzięciem Członków jest analizowanie i przedstawianie propozycji rozwiązań, dotyczących poszczególnych sektorów rolnictwa w Polsce.

Resort rolnictwa deklaruje, że niezależnie od funkcjonowania Rady, minister – K. Jurgiel oraz jego zastępcy odbywają spotkania i prowadzą rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji rolniczych. Ministerstwo wymienia szereg spotkań, m.in. z niedawno powołaną Federacją Rolną, na którym, jak zapewnia resort, została omówiona kwestia dotycząca systemu dystrybucji artykułów rolno-spożywczych, giełdy rolnej oraz zwalczania ASF i szkód łowieckich.

Propozycje zmian w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w zakresie przyznawania odszkodowań zostały poruszone w zeszłym miesiącu na spotkaniu z przedstawicielami Podlaskiego Związku Rolniczych Zrzeszeń. Możliwości pomniejszenia odszkodowania w zależności od wielkości uchybień popełnionych przez posiadacza zwierzęcia zostały w większości wdrożone do obowiązujących przepisów.

Ministerstwo zapewnia, że jednocześnie prowadzi działania, dotyczące innych sektorów, związanych z rolnictwem. Odbyte spotkania przede wszystkim dotyczyły sytuacji na rynku warzyw, głównie ziemniaków.

W odpowiedzi na uwagi środowisk rolniczych o występowaniu nieprawidłowości na rynku ziemniaków, instytucje, zajmującym się bezpieczeństwem żywności, mają w trwającym sezonie wzmocnić działania kontrolne. Kontrolą zajmie się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Po negocjacjach Ministra z Komisją Europejską w sektorze warzywnym, na rynku ziemniaków wprowadzono szereg udogodnień dotyczących ich eksportu. Ułatwienia dotyczą możliwości wysyłania ziemniaków bez konieczności przeprowadzenia badań, jeśli pochodzą one z gospodarstwa uznanego przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa za wolne od bakteriozy pierścieniowej. Odstępuje się także od obowiązku plombowania środka transportu, które eksportowane są z Polski.

Resort rolnictwa, informuje, że poddanych analizie i opracowywanych jest także wiele innych zmian legislacyjnych w zakresie przepisów, dotyczących: kar za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej oraz oznakowania kraju pochodzenia oraz nazewnictwa mogącego wprowadzać obecnie w błąd konsumenta.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje o zgłaszanie na bieżąco wszystkich nieprawidłowości, aby zniwelować nieuczciwą konkurencję i walczyć z wszelkimi niedogodnościami. Minister zaznacza, że aby działania odniosły pozytywny skutek potrzebne są wspólne działania, takie jak na przykład: łączenie się w grupy producenckie czy w formy spółdzielcze.

Zdaniem ministerstwa, dzięki takim działaniom możliwe jest stworzenie jeszcze silniejszej pozycji w rynku żywnościowym ale także wzrost dochodów poprzez zniwelowanie zbędnego łańcucha pośredników.

Przykładem, ukazującym sukces wspólnych działań jest strategia rozwoju sektora wołowiny. Porozumienie „Polska wołowina 2022” uchwalone w 2016 roku i obrana strategia spowodowała poprawę ale jak zaznacza Minister należy już podejmować wyprzedzające działania, które uchronią rynek od pogorszenia sytuacji.

(rpf) Anna Kamińska / na podstawi informacji MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA