REKLAMA

Pożar składowiska biomasy – z żywiołem walczyło kilkudziesięciu strażaków

Redakcja
23.07.2023
chat-icon 1

Hałdy zrębek drewna i trocin są podatne na ogień, zwłaszcza gdy jest bardzo sucho. Opanowanie takiego pożaru, zwłaszcza gdy taka biomasa jest składowanie w dużych hałdach, to nie lada wyzwanie dla strażaków.

REKLAMA

20 lipca 2023 roku w miejscowości Sławoszewek (województwo wielkopolskie, powiat koniński, gmina Kleczew) w składowisku biomasy w postaci zrębek drewna i trocin pojawił się pożar. Zgłoszenie o tym zdarzeniu wpłynęło tego dnia tuż przed godziną 6.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie.

St. kpt Sebastian Andrzejewski informuje rzybyli na miejsce strażacy zastali pożar hałdy zrębek drewna i trocin, widoczne były kilkumetrowe płomienie. Panowało też silne zadymienie. Druhowie podali wodę na palącą się biomasę, rozbudowując jednocześnie linie gaśnicze o kolejne prądy wody. Utworzono też bufor wodny w postaci samochodu cysterny z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ślesinie.

Do pomocy została zaangażowana ładowarka, której operator przerzucał i rozgarniał stertę biomasy o podwyższonej temperaturze, następnie strażacy przelewali ją wodą w celu dokładnego jej dogaszenia. Pogorzelisko po tym działaniu zostało sprawdzone przy użyciu kamery termowizyjnej aby wykluczyć możliwość ponownego zapalenia.      

W zdarzeniu brali udział strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Koninie, druhowie z OSP Kleczew, OSP Budzisław Kościelny, OSP Jabłonka, OSP Sławoszewek, OSP Złotków, OSP Ślesin, OSP Wilczyn oraz zastęp z Konsalnet Secure Solutions. Było to łącznie 46 strażaków zmagających się przez niemal 7 godzin z żywiołem.

(rpf)

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


leon 23.07.2023

tka pryzma to potrafi sie jarac tygodniami

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA