20.7°C

partnerzy:

reklama
reklama
1/3

Lubelskie: niewybuchy z czasów wojny znalezione podczas prac polowych

Napisał  Kwi 13, 2019

Niewybuch pocisku artyleryjskiego znaleziono w miejscowości Dobratycze-Kolonia oraz Hrud. Pomimo, że od działań wojennych minęło wiele lat pozostałości w postaci pocisków, granatów i niewybuchów nadal stanowią śmiertelne zagrożenie.

Informacja o przedmiocie przypominającym niewybuchach znalezionym na polu w Dobratyczach-Kolonia wpłynęła 8 kwietnia przed południem do dyżurnego Komisariatu Policji w Terespolu. Na miejsce natychmiast skierowany został patrol policji. Mundurowi potwierdzili zgłoszenie. Zabezpieczyli również miejsce, do czasu przyjazdu patrolu rozminowania z Jednostki Wojskowej w Chełmie.

Znaleziony niewybuch okazał się pociskiem artyleryjskim kal. 172 mm prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Niewybuch zneutralizowano przez wojskowy patrol rozminowania, który sprawdził również pobliski teren, nie ujawniając kolejnych niebezpiecznych przedmiotów.

Tego samego dnia o godz. 20:00 takie zgłoszenie otrzymał również dyżurny bialskiej komendy.

Tym razem niebezpiecznym znaleziskiem okazał się także niewybuch pocisku artyleryjskiego. Policjanci bialskiej prewencji zabezpieczali teren, na którym ujawniono pocisk, do czasu zneutralizowania go przez saperów.

Podobna sytuacja miała miejsce nazajutrz, 9 kwietnia br. w południe. Puławski dyżurny odebrał telefon z informacją, że w Smogorzowie (gmina Puławy) podczas prac polowych wyorany został niewybuch. Przedmiot miał około metra długości. Policyjny pirotechnik stwierdził, że jest to pocisk artyleryjski.

Na miejsce zostali wezwani saperzy z 34 Patrolu Rozminowania z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo – Mostowego, którzy sprawdzili teren i zabezpieczyli pocisk, który został następnie przewieziony w bezpieczne miejsce i unieszkodliwiony. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że tego typu znalezisk nie należy próbować samemu przenosić i rozbrajać.

Wraz z policją przypominamy, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci.

Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.

(rpf) pp / Lubelska Policja

reklama reklama