6.7°C

Brytyjczycy chcą stać się krajem jaj bezklatkowych fot. Paweł Pąk

Brytyjczycy chcą stać się krajem jaj bezklatkowych

Napisał  Maj 23, 2019

Brytyjskie firmy branżowe, które podjęły zobowiązanie dostosowania się do trendów dobrostanowych, muszą zdecydować, czy wybiorą produkcję jaj z „1” czy z „2”. Wiele wskazuje na to, że wybór padnie na przekształcenie istniejących obiektów klatkowych na fermy ściółkowe o wielopiętrowym modelu instalacji.

Co ciekawe, Brytyjczycy mierzą nieco wyżej niż cała UE. Branża skłania się do utworzenia własnych norm dla chowu ściółkowego, które zostałyby uregulowane prawnie przez rząd. Twierdzą, że unijne minimalne normy dla chowu ściółkowego są nieprecyzyjne i nie zapewniają wystarczającego dobrostanu kur oczekiwanego przez brytyjskich konsumentów.

Organizacje branżowe na Wyspach zapowiadają, że stworzą normy chowu ściółkowego wyższe od tych w UE i będą one certyfikowane oraz promowane jako kolejny standard British Lion Quality. Brytyjczykom zależy na tym, aby uniknąć sytuacji, w której po zainwestowaniu wielu milionów funtów, mogłoby się okazać, że nie będę mogli liczyć na zwrot z inwestycji, bo instalacje okażą się „przestarzałe”.

Standard brytyjski jest kluczowy, ale producenci podkreślają, że równolegle potrzebne im są długoterminowe kontrakty od firm spożywczych dla zapewnienia bezpieczeństwa handlowego oraz jasny plan działania gwarantujący płynne przejście w handlu z jaj klatkowych na jaja alternatywne.

Pogłowie kur niosek w Wielkiej Brytanii w 2018 roku wyniosło 46,6 mln stanowisk na fermach komercyjnych. Dominował chów w obiektach z dostępem do wolnego wybiegu, który miał 57% udział w rynku (26 mln kur). Drugim preferowanym systemem były nadal klatki o potencjale 16 mln stanowisk (35%). Produkcja w obiektach ściółkowych miała marginalne znaczenie (5%).

(rpf) jp / Źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz

reklama