fbpx
Spadające ceny tucznika mogą się okazać przysłowiowym gwoździem do trumny dla wielu hodowli trzody chlewnej. fot. Paweł Pąk

POLPiG: Brak opłacalności i rosnące koszty prowadzą do dalszej likwidacji stad świń

Napisał  Paź 24, 2022

O spadku cen skupu świń w krajach unijnych przesądziła większa sezonowa podaż tuczników w powiązaniu z wyższą wagą ubojową, a brak zamówień zakłady przetwórcze tłumaczą brakiem zamówień, trudnościami w handlu i słabym eksportem. Dodatkowo wysokie ceny energii nie zachęcają do zwiększania zapasów wieprzowiny pomimo zbliżających się świąt.

POLPiG ocenia, że brak poprawy opłacalności produkcji świń przy wysokich kosztach pasz i energii będzie prowadził do dalszej likwidacji stad. Wzrosła też presja na unijnym rynku skupu żywca wieprzowego.

Największe obawy producentów świń dotyczą braku możliwości odrobienia strat po .ponad dwuletnim okresie dekoniunktury, dodatkowo wiele gospodarstw musi zmagać się w rosnącymi kosztami pasz i energii oraz związanymi z tym problemami finansowymi w wielu gospodarstwach. W opinii ISN satysfakcjonująca cena skupu żywca powinna obecnie wynosić 2,50 €/kg (wbc). Tymczasem cena w Niemczech spadła w 42 tygodniu do 1,90 €/kg (-0,10). Można więc niestety spodziewać się dalszej redukcji pogłowia świń w wielu krajach europejskich, a ambitne cele w zakresie poprawy standardów produkcji prawdopodobnie zostaną odłożone na dalszy plan.

Choć podaż żywca jest zdecydowanie niższa niż w roku ubiegłym, zaspokaja ograniczone zapotrzebowanie ubojni, a przed nami dwa tygodnie o skróconej liczbie dni ubojowych ze względu na święta przypadające na 1 i 11 listopada.

- Coraz mniej jest optymizmu w szeregach producentów świń, gdyż średnia cena skupu w klasie E w ubiegłym tygodniu została obniżona do 8,85 zł/kg (-0,40). Brak poprawy opłacalności produkcji świń przy wysokich kosztach pasz i energii będzie prowadził do dalszej likwidacji stad – ocenia A. Dargiewicz z POLPiG.

(rpf) pp / Źródło: POLIPiG

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!