REKLAMA

Robocze spotkanie ws. powołania Rady ds. hodowli koni

Redakcja - Zwierzęta
12.04.2016
chat-icon 0

W resorcie rolnictwa odbyło się w poniedziałek spotkanie robocze w sprawie powołania, przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rady ds. Hodowli Koni w Polsce - poinformował resort w komunikacie.

agrobrand.pl
REKLAMA

W resorcie rolnictwa odbyło się w poniedziałek spotkanie robocze w sprawie powołania, przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rady ds. Hodowli Koni w Polsce - poinformował resort w komunikacie.

"Podczas spotkania omawiano propozycje kierunków prac Rady. Podkreślano konieczność kompleksowej oceny stanu hodowli koni w Polsce oraz opracowania strategii zmian systemu hodowli koni, tak aby była ona konkurencyjna w stosunku do hodowli zagranicznych" - napisano w komunikacie.

Wskazywano na potrzebę opracowania krajowego programu dotyczącego zarówno hodowli, jak również kierunków użytkowania koni z uwzględnieniem kryteriów dla poszczególnych ras i etapów hodowli. Zwrócono też uwagę na potrzebę zachowania rodzimych ras koni.

Jak poinformował PAP rzecznik Agencji Nieruchomości Rolnych Witold Strobel, w spotkaniu m.in. uczestniczyli: wiceminister Zbigniew Babalski, który zastępował ministra Krzysztofa Jurgiela przebywającego na spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Luksemburgu, prezes ANR Waldemar Humięcki, prof. Krystyna Chmiel z PSW w Białej Podlaskiej, prof. Zbigniew Jaworski - prezes Polskiego Związku Hodowców Koni, prof. Marian Kaproń z Uniwersytetu Przyrodniczego Lublinie, prof. Sławomir Pietrzak także z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Andrzej Raś z Uniwersytetu Warmiński-Mazurskiego w Olsztynie.

Wszyscy obecni na tym spotkaniu eksperci wyrazili chęć pracy w Radzie. Podniesiono także konieczność uwzględnienia w składzie Rady specjalistów z zakresu ekonomii i prawa.

W ciągu trzech tygodni zostanie skompletowany skład Rady, przygotowane powołania oraz wyznaczony termin i ustalony program pierwszego posiedzenia - poinformował resort.

Powołanie Rady zapowiedział minister Jurgiel na początku kwietnia, po rozmowie z premier Beatą Szydło. Rozmowa odbyła się po padnięciu w stadninie koni arabskich w Janowie Podlaskim drugiej klaczy Shirley Watts.

W ubiegłym tygodniu minister wyjaśnił dziennikarzom, że Rada ds. hodowli koni zajmie się oceną stanu istniejącego, ma też określić cele, jakie należy osiągnąć i środki na ten cel.

"Część państwowych stadnin realizuje już programy hodowlane, chcemy by był to program krajowy” - powiedział Jurgiel. Zwrócił też uwagę, że programy te są dofinansowywane przez budżet. "Trzeba to jednym dokumentem rządowym, strategicznym uregulować i to jest nasz obowiązek, musimy zadbać o to, by Polska w tym obszarze nie traciła" - zaznaczył wówczas Jurgiel.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w Stadninie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim i wyjaśnia przyczyny zgonów klaczy prowadzi Prokuratura Okręgowa w Lublinie. (PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA