REKLAMA

Rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w okresie letnim

Redakcja
27.07.2023
chat-icon 2

O całkowite wykluczenie rolników z powoływania na ćwiczenia wojskowe do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioskował 21 czerwca 2023 roku zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się z kolei do MON w sprawie wniosku z KRIR. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało odpowiedź z której wynika, że nie ma możliwości zastosowania takiego wyjątku, jednak będzie trzymać się pewnej zasady podczas powoływania na ćwiczenia wojskowe osób prowadzących gospodarstwa rolne, pozwalających rolnikom na zebranie plonów z pól podczas żniw.

Z odpowiedzi przekazanej przez MRiRW, że obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 marca o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 późn. zm.). Co istotne, powyższa ustawa zgodnie z art. 248 ust.5. nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe.

Pomimo braku zgody na całkowite wyłączenie rolników z ćwiczeń wojskowych, MON, biorąc pod uwagę okres żniw, nie będzie wzywać na ćwiczenia osób prowadzących gospodarstwa rolne w okresie letnim. Rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w lipcu i sierpniu, a w okresie jesienno-zimowym, gdy prace w gospodarstwach rolnych są najmniej intensywne. Ma to pomóc w uczestniczeniu rolników w ćwiczeniach wojskowych bez znacznej szkody dla swoich gospodarstw.

MON w odpowiedzi na pismo z KRIR zaznacza również, że niezależnie od pory roku każdy rolnik ma możliwość odwołania się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe. Każdy taki przypadek ma być  rozpatrywany indywidualnie.

(rpf) Źródło: KRIR

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Zolnierz 30.07.2023

Jak rolnik do armii to zolnierz na gospodarke ;-)

0 0
ewa 28.07.2023

jakby rolnik nie miał roboty w pozostałych miesiącach roku!!! niech żołnierzy przyślą w zamian na gospodarstwo do roboty

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA