REKLAMA

Rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w okresie letnim

O całkowite wykluczenie rolników z powoływania na ćwiczenia wojskowe do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioskował 21 czerwca 2023 roku zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych

fot. Adobe Stock
Redakcja 27.07.2023 chat-icon2

REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się z kolei do MON w sprawie wniosku z KRIR. Ministerstwo Obrony Narodowej przekazało odpowiedź z której wynika, że nie ma możliwości zastosowania takiego wyjątku, jednak będzie trzymać się pewnej zasady podczas powoływania na ćwiczenia wojskowe osób prowadzących gospodarstwa rolne, pozwalających rolnikom na zebranie plonów z pól podczas żniw.

Z odpowiedzi przekazanej przez MRiRW, że obowiązkowi obrony Ojczyzny podlegają obywatele polscy zdolni ze względu na wiek i stan zdrowia do wykonywania tego obowiązku, zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 11 marca o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 późn. zm.). Co istotne, powyższa ustawa zgodnie z art. 248 ust.5. nie przewiduje wyłączenia rolników od obowiązku powołania na ćwiczenia wojskowe.

Pomimo braku zgody na całkowite wyłączenie rolników z ćwiczeń wojskowych, MON, biorąc pod uwagę okres żniw, nie będzie wzywać na ćwiczenia osób prowadzących gospodarstwa rolne w okresie letnim. Rolnicy nie będą powoływani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe w lipcu i sierpniu, a w okresie jesienno-zimowym, gdy prace w gospodarstwach rolnych są najmniej intensywne. Ma to pomóc w uczestniczeniu rolników w ćwiczeniach wojskowych bez znacznej szkody dla swoich gospodarstw.

MON w odpowiedzi na pismo z KRIR zaznacza również, że niezależnie od pory roku każdy rolnik ma możliwość odwołania się od decyzji w sprawie powołania na ćwiczenia wojskowe. Każdy taki przypadek ma być  rozpatrywany indywidualnie.

(rpf) Źródło: KRIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Zolnierz 30.07.2023

Jak rolnik do armii to zolnierz na gospodarke ;-)

0 0
ewa 28.07.2023

jakby rolnik nie miał roboty w pozostałych miesiącach roku!!! niech żołnierzy przyślą w zamian na gospodarstwo do roboty

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA