fbpx
Rzodkiew oleista - uprawa, kiedy siać? fot. Adobe Stock

Rzodkiew oleista - uprawa, kiedy siać?

Napisał  Kwi 16, 2022

Rzodkiew oleista należy do roślin jednorocznych pochodzących z rodziny kapustowatych. Swoim wyglądem przypomina nieco znaną nam tradycyjną rzodkiew, a jej pokaźna rozgałęziona łodyga osiąga długość od 70 do 120 cm. Jej niezwykle masywny korzeń palowy wrasta w glebę na głębokość nawet 150 cm, co wpływa na wspaniałą meliorację gleby. 

Warto jednak wiedzieć, kiedy siać oraz uprawiać rzodkiew oleistą, co umożliwi jej właściwy wzrost.

Kiedy siać rzodkiew oleistą? Najlepszy okres

Rzodkiew oleista zwana również chińską to roślina jara, wykorzystywana głównie jako zielony nawóz, roślina oleista bądź pasza. Panujące w naszym kraju warunki klimatyczne korzystnie wpływają na jej rozwój, a sama roślina odporna jest na wiosenne przymrozki. Powinniśmy także pamiętać, aby nie uprawiać rośliny w zmianowaniu z rzepakiem bądź innymi kapustowatymi, ponieważ są one żywicielami niezwykle wielu rodzajów tych samych patogenów. Stanowisko bogate w azot również nie będzie dla niej dobrym środowiskiem, ponieważ przedłuży wegetację oraz spowoduje jej odmłodzenie.

Rzodkiew oleista dzięki dobremu spulchnianiu gleby oraz głębokiemu korzenieniu będzie fantastycznym przedplonem dla wielu upraw, głównie dla warzyw, ziemniaków czy buraków cukrowych. Roślinę na nasiona wysiewamy jak najwcześniej, najlepiej w marcu lub na początku kwietnia. Dzięki temu możemy czerpać z jej plonów maksymalne korzyści, które przyniosą nam pożądane rezultaty.

Rzodkiew oleista - kiedy siać?

Roślinę najlepiej siać na stanowisku przed zbożami, co jest wynikiem dużych strat nasion podczas zbioru będących źródłem zachwaszczenia w uprawach następczych. Samosiewy rzodkwi oleistej najskuteczniej możemy zwalczać w zbożach, a dzięki dobremu zacienianiu gleby przez roślinę dochodzi do minimalizacji ryzyka zachwaszczenia uprawy.

Jeśli chcemy osiągnąć jak najlepsze rezultaty, musimy wybrać odpowiednie stanowisko, a w wyniku jej skutecznego, dobrze rozwiniętego i głęboko penetrującego glebę systemu korzeniowego, roślina nie ma wysokich wymagań wodnych. Natomiast najlepsza temperatura do kiełkowania nasion wynosi ponad 20 st. C, a do wzrastania oraz rozwijania około 6-15 st. C. Rzodkiew najwięcej wody do prawidłowego rozwoju potrzebuje w okresie tworzenia pąków kwiatowych, a także dojrzewania łuszczyn. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu w tym czasie jej plony będą dobrej jakości, co jest niezwykle ważnym aspektem, wręcz kluczowym całej uprawy.

Rzodkiew oleista - norma wysiewu

Przed wysiewem rzodkwi oleistej nie powinniśmy nader głęboko spulchniać ziemi. Wynika to z faktu, że roślina nie lubi głębokiego siewu oraz zbyt intensywnego nawożenia. Dlatego warto, abyśmy postawili na nawożenie przedsiewne, co umożliwi nam uzyskanie najlepszych rezultatów. Biorąc pod uwagę zasobność gleby, dobrym rozwiązaniem będzie fosfor oraz potas, a także oszczędnie azot. W przypadku słabego stanowiska możemy postawić na nawożenie dolistne, co w efekcie poprawi jakość rośliny.

Rzodkiew oleista jest rośliną, którą możemy wysiewać zarówno w siewie mieszanym, jak i czystym. Do uzyskania najlepszych rezultatów powinniśmy ją połączyć z facelią błękitną, dowolnym zbożem jarym bądź gorczycą białą. Niezaprzeczalną zaletą rośliny jest jej prawidłowy rozwój w praktycznie każdej glebie, co czyni ją doskonałym rozwiązaniem, które może być zastosowanie niezależnie od tego, jaka gleba znajduje się na uprawianej przez nas ziemi.

Podczas uprawy w poplonie powinniśmy wysiać rzodkiew oleistą w wąskie rzędy charakteryzujące się głębokością na około 2-4 cm.

Rzodkiew oleista - wysiew

Dzięki odpowiedniemu spulchnianiu ziemi roślina skutecznie wykorzystuje zawarte w glebie składniki odżywcze, co przyczynia się do jej właściwego rozwoju, a także ochroną gleby przed erozją oraz wymywaniem azotu czy pozostałych istotnych pierwiastków. Rzodkiew oleistą możemy wysiać również na nieco słabszych glebach, lekkich oraz przepuszczalnych, jednak w takiej sytuacji powinniśmy liczyć się z pogorszeniem jej plonów. Znacznie lepiej sprawdzi się natomiast na glebach brunatnych właściwych oraz płowych, czarnych ziemiach, madach, glebach torfowych, czarnoziemach czy glebach murszowych.

W celu uzyskania optymalnych rezultatów powinniśmy wysiewać ją z początkiem siewu zbóż jarych, ponieważ wszelkie opóźnienia mogą niekorzystnie wpłynąć na jej plony.

Rzodkiew oleista - uprawa

Roślinę możemy także uprawiać w międzyplonie ścierniskowym. Po czynnościach związanych z zebraniem przedplonu musimy wykonać płytką orkę oraz zastosować gęsty wysiew nasion. Musimy mieć jednak na uwadze, że należy zrobić to przed końcem sierpnia, natomiast przed zimą możemy zaorać bądź takie pozostawić jako mulcz aż do wiosny.

Pamiętajmy o tym, że rzodkiew oleista podobnie, jak inne rośliny kapustowate, może zostać poddana niekorzystnym działaniom szkodników, jednak w nieco mniejszym nasileniu. Zwykle atakują ją zgorzele siewek, a dzięki temu, że roślina wyróżnia się szybkim początkowym wzrostem, w znacznie rzadszym stopniu narażona jest na uszkodzenia ze strony pchełki ziemnej.

(rup)

Udostępnij: