REKLAMA

Wapnowanie najlepiej wykonać po żniwach.

Redakcja - Uprawa
26.07.2016
chat-icon 0

Uzyskiwanie dobrych jakościowo wysokich plonów roślin jest uzależnione w dużej mierze od optymalnego odczynu gleby. Wg ogólnodostępnych danych ok. 70% powierzchni użytków rolnych w Polsce ma odczyn kwaśny i bardzokwaśny.

fot. Agro Brand / Agro Flash
REKLAMA

Uzyskiwanie dobrych jakościowo wysokich plonów roślin jest uzależnione w dużej mierze od optymalnego odczynu gleby. Wg ogólnodostępnych danych ok. 70% powierzchni użytków rolnych w Polsce ma odczyn kwaśny i bardzo 

kwaśny.

Podstawowym zabiegiem agrotechnicznym przywracającym stan pH 6,0-7,2 (optymalny odczyn glebowy) jest wapnowanie. Doskonałym okresem wykonania tego zabiegu, ze względów organizacyjnych i technicznych, jest okres przed wykonaniem zespołu uprawek pożniwnych.

Odczyn gleby ma bezpośredni wpływ szczególnie na:


– strukturę


– pojemność wodną


– aktywność biologiczną


– właściwości cieplne


– przyswajalność składników pokarmowych dla roślin

Potrzeby wapnowania oceniają stacje chemiczno-rolnicze. na podstawie wykonywanych przez nie badań odczynu gleby, które można łączyć ze sprawdzeniem zasobności gleby w składniki pokarmowe. Dane te pozwolą właściwie zaplanować zabieg wapnowania określając optymalne nawożenie wapniem oraz nawożeniem mineralnym dla roślin następczych.

Zastosowanie nawozów wapniowych w dawce obliczonej na podstawie zaleceń stacji chemiczno-rolniczej powinno zlikwidować zakwaszenie gleby na okres 3-4 lat i uchronić nas przed tzw. przewapnowaniem gleby.

Przewapnowanie może wywołać:


– przesuszenie gleby


– szybszy rozkład substancji organicznej


– przejście niektórych składników w formy nieprzyswajalne dla roślin (P, B, Fe, Mn)

Dobór nawozu wapniowego jest istotny z punktu widzenia typu gleby. Na gleby lekkie i bardzo lekkie stosuje się wapno węglanowe (dolomity, wapniaki, magnezyty). Wapno tlenkowe (tzw wapno palone) stosuje się do odkwaszania gleb ciężkich i średnich.

W przypadku gleb ubogich w magnez powinno zastosować się nawozy wapniowo-magnezowe. Magnez dostępny w tych nawozach jest kilkakrotnie tańszy od innych nawozów dostępnych na rynku.

(ru) tl

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA