Wapnowanie najlepiej wykonać po żniwach.
Uzyskiwanie dobrych jakościowo wysokich plonów roślin jest uzależnione w dużej mierze od optymalnego odczynu gleby. Wg ogólnodostępnych danych ok. 70% powierzchni użytków rolnych w Polsce ma odczyn kwaśny i bardzokwaśny.
Uzyskiwanie dobrych jakościowo wysokich plonów roślin jest uzależnione w dużej mierze od optymalnego odczynu gleby. Wg ogólnodostępnych danych ok. 70% powierzchni użytków rolnych w Polsce ma odczyn kwaśny i bardzo
kwaśny.Wapno granulowane – kiedy stosować? Ile wapna granulowanego na hekar?
Podstawowym zabiegiem agrotechnicznym przywracającym stan pH 6,0-7,2 (optymalny odczyn glebowy) jest wapnowanie. Doskonałym okresem wykonania tego zabiegu, ze względów organizacyjnych i technicznych, jest okres przed wykonaniem zespołu uprawek pożniwnych.
Odczyn gleby ma bezpośredni wpływ szczególnie na:
Kolejny wypadek podczas żniw – apelujemy o ostrożność
– strukturę
– pojemność wodną
– aktywność biologiczną
– właściwości cieplnePięć zastępów strażaków gasiło prasę rolniczą i ściernisko
– przyswajalność składników pokarmowych dla roślin
Potrzeby wapnowania oceniają stacje chemiczno-rolnicze. na podstawie wykonywanych przez nie badań odczynu gleby, które można łączyć ze sprawdzeniem zasobności gleby w składniki pokarmowe. Dane te pozwolą właściwie zaplanować zabieg wapnowania określając optymalne nawożenie wapniem oraz nawożeniem mineralnym dla roślin następczych.
Pozytywne aspekty stosowania resztek pożniwnych
Zastosowanie nawozów wapniowych w dawce obliczonej na podstawie zaleceń stacji chemiczno-rolniczej powinno zlikwidować zakwaszenie gleby na okres 3-4 lat i uchronić nas przed tzw. przewapnowaniem gleby.
Przewapnowanie może wywołać:
– przesuszenie gleby
– szybszy rozkład substancji organicznejWażna odpowiednia wilgotność przechowywanego ziarna
– przejście niektórych składników w formy nieprzyswajalne dla roślin (P, B, Fe, Mn)
Dobór nawozu wapniowego jest istotny z punktu widzenia typu gleby. Na gleby lekkie i bardzo lekkie stosuje się wapno węglanowe (dolomity, wapniaki, magnezyty). Wapno tlenkowe (tzw wapno palone) stosuje się do odkwaszania gleb ciężkich i średnich.
Ursus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
W przypadku gleb ubogich w magnez powinno zastosować się nawozy wapniowo-magnezowe. Magnez dostępny w tych nawozach jest kilkakrotnie tańszy od innych nawozów dostępnych na rynku.
(ru) tl
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.