fbpx
Wrzody żołądka u koni - przyczyny, objawy, leczenie fot. Adobe Stock

Wrzody żołądka u koni - przyczyny, objawy, leczenie

Napisał  Mar 27, 2022

Choroba wrzodowa koni staje się coraz powszechniejsza wśród zwierząt zarówno wyścigowych, jak i tych rekreacyjnych. Znana jest także pod nazwą EGUS – skrót ten pochodzi z języka angielskiego od Equine Gastric Ulcers Syndrome. Nie ma zasady, co do której choroba ta miałaby dotykać jedynie wybranych osobników.

 

Pojawia się zarówno wśród młodych, jak i starszych koni, bez względu na to, czy codziennie są poddawane angażującym zajęciom, czy też nie pracują w ogóle. Co je powoduje i jak można uporać się z tym problemem?

Czym są wrzody żołądka u koni?

Choroby wrzodowe u koni to nic innego jak różnego rodzaju owrzodzenia, pojawiające się na ścianach żołądka na skutek działania na nie kwasów żołądkowych. Jest to zawsze bolesne dla konia bez względu na formę przybieraną przez chorobę, a ta może być zarówno lekka, jak i zdecydowanie poważniejsza. Ból jednak będzie się proporcjonalnie zwiększał. W pierwszym przypadku pojawią się zaledwie zaczerwienienia na ściankach żołądka, a także dość liczne podrażnienia. Druga sytuacja obejmuje już otwarte rany wokół wrzodów, które są aktywne i krwawią. EGUS przejawia się dość znaczącymi symptomami, które niemal jednoznacznie wskazują na wrzody. Jednak w celu uzyskania pewności w tej kwestii należy skonsultować się z weterynarzem. Specjalista te za sprawą gastroskopu wprowadzonego do żołądka będzie w stanie określić stan jego ścian i zaawansowanie choroby.

Objawy EGUS

Istnieje wiele symptomów, które mogą wskazywać na wrzody u koni, objawy te mogą być zarówno łatwo zauważalne jak i niemal niedostrzegalne. Dolegliwości objawiają się w naprawdę zróżnicowany sposób. Do najszybciej dostrzegalnych oznak chorobowych należą kwestie takie jak: obniżenie apetytu, apatia czy także słaba kondycja fizyczna i duża nerwowość. Nic w tym dziwnego, zwierzę prawdopodobnie bardzo mocno cierpi. Następstwem tych objawów, a także bardzo łatwymi do zauważenia skutkami są między innymi: wodniste odchody o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu, wzdęcia, a także spadek wydolności organizmu, chudnięcie i problemy z powrotem do pierwotnej formy. Równie istotne, ale często niezauważalne przez właścicieli symptomami poważnych zmian chorobowych w narządach zwierzęcia są: obgryzanie przedmiotów, ziewanie o nadmiernej częstotliwości, a także problemy z akceptacją popręgu i tkliwość brzucha.

Wrzody żołądka u koni – przyczyny

Wrzody żołądka u koni nie są spowodowane zawsze przez te same czynniki. Przyczyny zachodzenia tego zjawiska mogą być różne. Czynniki powodujące dolegliwości tego typu są często skumulowane i jednocześnie dotyczą kilku aspektów. Do tych najbardziej powszechnych należą: niewłaściwa dieta, leki (przede wszystkim o działaniu przeciwzapalnym), dyskomfort związany z kontuzją, a także transport zwierzęcia czy wysiłek sportowy. Pomijany natomiast bardzo często jest u zwierzęcia stres. Może on mieć bardzo negatywny wpływ i być jedną z głównych przyczyn pojawiania się schorzeń tego typu i nieprawidłowego funkcjonowania całego organizmu zwierzęcia. Innym czynnikiem warunkującym podatność koni na różne schorzenia, w tym także na wrzody żołądka, są uwarunkowania genetyczne.

Wrzody u koni – leczenie

Na skuteczne uporanie się z EGUS składają się zarówno odpowiednia dieta i opieka nad zwierzęciem, ale także wprowadzenie odpowiednich środków, które pozytywnie wpłyną na stan jego zdrowia. Mogą być to zarówno zioła lecznicze, jak i farmaceutyki. Tylko zadbanie o obie kwestie pozwoli skutecznie zażegnać problem wrzodów żołądka u koni. Leczenie przeprowadzone w odpowiedni sposób sprawi, że koń będzie w stanie wrócić do pełni sił.

Zioła

Zioła na wrzody u koni, które się najlepiej sprawdzą, powinny mieć działanie przeciwzapalne. Istnieje kilka gatunków roślin charakteryzujących się takimi właściwościami, są to przede wszystkim: lukrecja gładka, nagietek, rokitnik, ostropest i wierzba biała. Oprócz właściwości pozytywnie wpływających na stany zapalne zioła te posiadają działanie: przeciwbólowe, uspokajające, ułatwiające gojenie się śluzówki żołądka, a także oczyszczające. Korzeń lukrecji gładkiej jest w czołówce ziół o działaniu przeciwwrzodowym, ponieważ zapobiega ich powstawaniu, a także hamuje ich rozwój. Działa także powlekająco i hamuje wydzielanie soku żołądkowego.

Leki

Leki na wrzody u koni będą niezbędne do zastosowania w sytuacji, gdy owrzodzenia są aktywne. Należy pamiętać jednak, że leki powinny być stosowane jedynie okresowo. Często stosowaną kuracją farmakologiczną jest zastosowanie pochodnej benzimidazolu – omeprazolu. Środek ten pomaga w ograniczeniu wydzielania się kwasu żołądkowego, a także działa regenerująco, wspierając tym samym gojenie się ścian żołądka.

Odpowiednia troska o konia

Aby uniknąć owrzodzeń żołądka u koni, należy ograniczać przede wszystkim czynniki wywołujące stres u zwierzęcia. Niezbędne jest także stosowanie odpowiedniej diety, zarówno w trakcie i po leczeniu, jak i podczas dbania o profilaktykę. Istotne jest zasięgnięcie porady specjalisty, który po zbadaniu zwierzęcia będzie w stanie określić, co dolega pacjentowi. Kuracja oparta na zmianie nawyków w wielu przypadkach powinna być także wsparta odpowiednimi farmaceutykami bądź ziołami o działaniu przeciwwrzodowym.

(rzw)

Udostępnij: