REKLAMA

KE wstrzymuje miliardy dla Polski. Zaplanowane inwestycje zagrożone!


pieniądze banknoty 100 i 50 euro

Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę środków z Funduszu Odbudowy dla Polski. Z 57 mld euro, 2,2 mld miało trafić na obszary wiejskie.

REKLAMA
pieniądze banknoty 100 i 50 euro[/caption]

Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę środków z Funduszu Odbudowy dla Polski. Z 57 mld euro, 2,2 mld miało trafić na obszary wiejskie.

Komisja Europejska zakwestionowała polski Krajowy Plan Odbudowy w związku z wątpliwościami co do przestrzegania praworządności w Polsce. W podobnej sytuacji są Węgry. Jak powiedział wiceprzewodniczący KE, zarówno Polska, jak i Węgry nie spełniają europejskich warunków.

- Zwracamy się do Polski i Węgier o dodatkowe wyjaśnienia. Chcemy się upewnić, że wszystkie warunki rozporządzenia są spełnione. Musimy otrzymać te zapewnienia, zanim będziemy w stanie rozpatrzyć wniosek pozytywnie - poinformował wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda uważa, że przedłużające się negocjacje nie są niczym szczególnym i tak naprawdę nie ma się czym przejmować. Innego zdania są jednak eksperci, którzy mówią jasno, że jeśli Polska nie uzna nadrzędności prawa unijnego nad krajowym środków z Funduszu Odbudowy po prostu nie otrzyma.

Pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy miały być przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Z 57 mld euro, 2,2 mld (6%) miałoby trafić na obszary wiejskie, gdzie środki te byłyby wykorzystane m.in. na inwestycje samorządów gmin wiejskich i miejsko-wiejskich związane z budową infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, termomodernizację budynków publicznych, w tym szkół, cyfryzację, rozbudowę połączeń autobusów zeroemisyjnych oraz poprawę w dostępie do opieki nad dziećmi do 3 roku życia.

- Jeśli negocjacje będą się przedłużać, to część tych inwestycji w ogóle nie powstanie. Nie zdążymy ich zrealizować, bo środki z Funduszu trzeba wydać do 2023 roku - mówił dla portalu money.pl dr Piort Buras z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

(rpf) jp / Źródło: MRiRW / money.pl


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA