REKLAMA

Stan ozimin lepszy niż przed rokiem – jak poradzą sobie z mrozem

Redakcja - Uprawa
04.01.2019
chat-icon 0

Ciepła i słoneczna pogoda we wrześniu ubiegłego roku stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, ale niekorzystnie wpłynęła na stan uwilgotnienia gleby – oceniali w listopadzie rzeczoznawcy terenowi GUS

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Ciepła i słoneczna pogoda we wrześniu ubiegłego roku stwarzała dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw, ale niekorzystnie wpłynęła na stan uwilgotnienia gleby – oceniali w listopadzie rzeczoznawcy terenowi GUS

Uprawy ozime w końcowej fazie rozwoju jesienią 2018 r. - przed wejściem w stan zimowego spoczynku były nadmiernie wyrośnięte (szczególnie rzepak i rzepik) i dobrze rozkrzewione. Przebieg pogody w listopadzie nie stwarzał zagrożenia dla roślin. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nagły spadek temperatur, z którym obecnie mamy do czynienia, bez zahartowania i braku okrywy śnieżnej może wpłynąć niekorzystnie na przezimowanie roślin.

Z oceny przeprowadzonej w listopadzie przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że zbóż ozimych pod zbiory w 2019 r. zasiano ponad 4,3 mln ha tj. nieco więcej niż w roku ubiegłym, z tego:

- pszenicy ozimej zasiano ponad 1,9 mln ha,

- żyta ponad 900,0 tys. ha,

- pszenżyta ozimego ponad 1,1 mln ha, 

- jęczmienia ozimego ok. 214,7 tys. ha,

- mieszanek zbożowych ozimych ok. 83,0 tys. ha.

Powierzchnię obsianą rzepakiem i rzepikiem ozimym szacuje się na około 0,8 mln ha.

Stan zasiewów zbóż ozimych pod zbiory 2019 r., przed wejściem w stan zimowego spoczynku, był lepszy od ubiegłorocznego i oceniono go na 3,6 stopnia kwalifikacyjnego dla pszenżyta ozimego i mieszanek zbożowych ozimych oraz 3,7 stopnia kwalifikacyjnego dla pszenicy ozimej, żyta i jęczmienia ozimego.

Stan zasiewów zbóż ozimych, tj. pszenicy, żyta i jęczmienia oceniono nieco lepiej niż w roku ubiegłym, natomiast zasiewy pszenżyta i mieszanek zbożowych oceniono na takim samym poziomie.

W przekroju terytorialnym stan plantacji zbóż ozimych był bardzo zróżnicowany. Oceny stanu poszczególnych gatunków zbóż ozimych wahały się:

- dla pszenicy od 3,2 stopnia kwalifikacyjnego w województwie opolskim do 4,3 stopnia w województwie lubelskim,


- dla żyta od 3,3 stopnia kwalifikacyjnego w województwie wielkopolskim do 4,3 w województwie lubelskim,


- dla jęczmienia od 3,4 stopnia kwalifikacyjnego w województwie mazowieckim i wielkopolskim do 4,3 w województwie lubelskim.


- dla pszenżyta od 3,4 stopnia kwalifikacyjnego w województwie opolskim i wielkopolskim do 4,3 w województwie lubelskim,


- dla mieszanek zbożowych od 3,3 stopnia kwalifikacyjnego w województwie wielkopolskim do 4,3 w województwie lubelskim,

Plantacje rzepaku i rzepiku ozimego średnio w kraju oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Oceny plantacji wahały się od 3,0 stopnia kwalifikacyjnego w województwie opolskim do 4,5 stopnia w województwie lubelskim.

W optymalnych terminach agrotechnicznych zasiano ponad 76% powierzchni pszenicy ozimej, około 79% powierzchni żyta, około 77% powierzchni jęczmienia ozimego i ozimych mieszanek zbożowych, około 83% powierzchni pszenżyta ozimego i około 78% powierzchni rzepaku i rzepiku ozimego.

Warunki agrometeorologiczne i jesienna ocena stanu upraw ozimych w 2018 roku

Niedobór opadów deszczu, a także nierównomierny ich rozkład zarówno w układzie regionalnym, jak i czasowym, powodowały w wielu rejonach kraju utrudnienia w wykonywaniu prac polowych, a przede wszystkim orek przedsiewnych i siewów ozimin.

Niedobór wilgoci w glebie lokalnie stwarzał również niekorzystne warunki dla kiełkowania ziarna i wschodów roślin ozimych. Na początku września zakończono rozpoczęte w sierpniu siewy rzepaku ozimego. W pierwszej dekadzie września rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej.

W pierwszej połowie września przystąpiono do zbioru buraków cukrowych. W ciągu miesiąca kontynuowano rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków. W całym kraju prowadzono zbiór kukurydzy na zielonkę, a w drugiej połowie września rozpoczęto zbiór kukurydzy na ziarno.

W pierwszej połowie października w wielu rejonach kraju nadal obserwowano przesuszenie gleby. Występujące głównie w drugiej połowie października opady deszczu poprawiły stan uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby i miały korzystny wpływ na siew ozimin, procesy kiełkowania ziarna i wschody roślin.

Do końca drugiej dekady października zakończono rozpoczęte we wrześniu siewy żyta i pszenżyta oraz pszenicy ozimej. Oziminy wysiane we wrześniu zaczęły się krzewić pod koniec października. Stan wschodów upraw ozimych w październiku br. oceniono na 3,5 do 3,8 stopnia kwalifikacyjnego (w 2017 r. na 3,4 – 3,6 stopnia), w skali od 1 do 5 (5 stopień kwalifikacyjny oznacza zasiewy najlepsze).

W drugiej dekadzie października zakończono wykopki ziemniaków. Prowadzono nadal zbiór buraków cukrowych oraz kukurydzy uprawianej na ziarno. Pod koniec października na ogół prace te zakończono. W ciągu miesiąca trwał sprzęt poplonów ścierniskowych. Powszechnie wykonywano orki przedzimowe.

Miejscami z powodu niedostatecznego uwilgotnienia gleby wykonywanie orek przedzimowych było utrudnione. Utrzymująca się w listopadzie dodatnia temperatura powietrza podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju ozimin. Umożliwiała także wykonywanie jesiennych prac polowych oraz zbiorów roślin okopowych i pastewnych.

Oziminy wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych w listopadzie krzewiły się. Dobowe wahania temperatury powietrza pod koniec miesiąca sprzyjały hartowaniu się roślin.

Na początku miesiąca dobiegał końca zbiór buraków cukrowych i kukurydzy uprawianej na ziarno. Kończono także zbiór poplonów ścierniskowych oraz wykonywanie orek przedzimowych i innych jesiennych prac polowych. Sprzyjające warunki termiczne w wielu rejonach kraju wpłynęły na przedłużenie sezonu pastwiskowego do końca listopada.

W optymalnym terminie w kraju zasiano oziminy na ok. 80% powierzchni przeznaczonej pod uprawę zbóż ozimych (głównie w województwach, gdzie była dostateczna wilgotność gleby), natomiast resztę zasiano nawet z 2-3 tygodniowym opóźnieniem.

(rup) jp / źródło: GUS

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA