REKLAMA

Tarcza rolna ma ochronić polskich rolników przed kryzysem

Redakcja - Prawo i Finanse
15.04.2023
chat-icon 0

Premier Mateusz Morawiecki przekazał dziś za pośrednictwem Twittera informacje dotyczące rolników związane z tzw. tarczą rolną, która ma chronić polskich rolników przed konsekwencjami kryzysu wywołanego przez agresję Rosji na Ukrainę.

fot. Twitter / Mateusz Morawiecki
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki przekazał dziś za pośrednictwem Twittera informacje dotyczące rolników związane z tzw. tarczą rolną, która ma chronić polskich rolników przed konsekwencjami kryzysu wywołanego przez agresję Rosji na Ukrainę.

- Jedną z konsekwencji wojny na Ukrainie jest wielki kryzys na rynku rolnym. Mamy jego pełną świadomość. Nie możemy jednak dać się zastraszyć działaniom i propagandzie Putina – chociaż niestety nie brakuje ludzi, którzy powtarzają jego kłamliwą narrację i próbują zbić na tym swój polityczny kapitał – napisał premier, który zapewnia, że wraz z rządzącymi obroni rolników przed tym kryzysem, oraz, że traktuje to jako zobowiązanie rządu na którego czele stoi.

- W tym celu przygotowaliśmy tarczę rolną ? – czyli tarczę ochronną dla polskiego rolnictwa – napisał Morawiecki.

Główne założenia „tarczy rolnej” to:


- zakaz importu produktów rolno-spożywczych,


- dopłaty do 500 zł do nawozów,


- wzrost zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze do 2 zł,


- powszechny skup pszenicy z dopłatą do kwoty 1400 zł.

Szef rządu podkreśla, że wprowadzane właśnie rozwiązania są po to, żeby konkretnie ulżyć rolnikom i aby wszystkie płody rolne, ze zbożem na czele, nie mogły być sprzedawane poniżej kosztów wytworzenia.

- W wielu naszych działaniach jesteśmy niestety ograniczani regulacjami europejskimi, dlatego w najbliższych dniach zawnioskujemy ze specjalnym programem do Komisji Europejskiej. Apelujemy do niej o jak najszybszą zgodę na dopłaty do nawozów z naszego budżetu (tak jak w zeszłym roku) – napisał premier dodając, że polskie rolnictwo to nasza narodowa duma i odniósł się do słów św. Jana Pawła II „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które dają chleb na polskie stoły, a kiedy trzeba to walczą w obronie ojczyzny”.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił też, że rząd PIS wspiera od samego początku polskich rolników, jest z nimi na dobre i na złe, a na przestrzeni lat na złagodzenie skutków susz, gradobić, powodzi i innych katastrof naturalnych zostało potężne (nieporównywalne zupełnie z naszymi poprzednikami) środki.

- W czasie pandemii ratowaliśmy miejsca pracy nie tylko w miastach, ale także na wsi.


Skutecznie pomagaliśmy przedsiębiorcom rolnym. Dotrzymujemy naszych obietnic – takich jak m.in: wyrównanie dopłat do hektara, rolniczy handel detaliczny, dopłaty do nawozów, wyrównanie emerytur rolniczych czy różne programy dla młodych gospodarzy. Wszystko to zostało zrealizowane – wymienia w swoim wpisie na Twitterze premier dodając: - Gospodarstwo rolne to nie tylko zwykła działalność gospodarcza – to ojcowizna, a ojcowizna to serce patriotyzmu, to zaszyte tam nasze polskie wartości, to dorobek wielu pokoleń. Za dbałość o tę ojcowiznę bardzo chciałem wszystkim polskim rolnikom podziękować.

(rpf) pp / Źródło: Twitter Mateusz Morawiecki

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA